Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muhittin BOŞAT
mbosat@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bakkal, eski ustası Ersun Yanal’ı yendi

07 Mayıs 2017 Pazar

Ligin ikinci yarısında Beşiktaş karşısında almış olduğu yenilgi haricinde uzun süreli başarılı bir dönem yaşayan Trabzonspor takımının geçen hafta Gençlerbirliği karşısında gol bulamadan bir puan ile yetinmiş olması belli ki Bordo-Mavililer’in Teknik Direktörü Ersun Yanal’ı çok etkilemiş. Bu nedenle de oyuna bir an önce gol bulabilme düşüncesi ile başlayan  ancak savunma güvenliğini de zaman zaman ihmal eden bir Trabzonspor izledik.

Trabzonspor maç boyunca hem savunmada hem de orta alanda sıkıntılar yaşarken Okay Yokuşlu’nun yokluğunu da ciddi bir şekilde hissetti. Olcay’ın rakip savunmanın arkasına göndereceği toplara bel bağlayan ve gol atması gereken Trabzonspor’da bu tür bir oyun anlayışı için en uygun isim olan Rodallega’nın oyun dışına alınması Ersun Yanal adına da önemli hataydı.

Kayserispor ise gerçekten çok ilginç bir takım. Hoca değişikliklerine kısa dönemler için olumlu tepki veren Sarı-Kırmızılılar, Mesut Bakkal yönetiminde dün de bir önceki teknik patron Sergen Yalçın’ın ilk dönemlerine benzer başarılı bir mücadele ortaya koydu. Kayseri’nin ligin devre arasında Osmanlıspor’dan aldığı Lawal’ın güzel oyununa ayrı bir parantez açmak gerekir. Hem rakibe baskı yapıp top kapmada hem de top ile atağa kalkma ve arkadaşlarını top ile buluşturma konusunda çok başarılı işler yaptı, takımı adına çok da güzel iki gol attı.

Karşılaşmanın tamamına baktığımız zaman, önceden yıllarca  Ersun Yanal’ın yardımcılığını yapmış olan Mesut Bakkal’ın dersine daha iyi çalışıp haklı bir galibiyet aldığını ve eski ustasını mat ettiğini söyleyebiliriz.

Maçın hakemi Alper Ulusoy bazı disiplin uygulamaları haricinde önemli bir hata yapmadı. Ancak hangi pozisyonlarda sarı kart göstermesi gerektiği hususunda dersine biraz daha çalışması gerekiyor. Oyunun ilk yarısında Kayserisporlu Rotman’a göstermiş olduğu sarı kart çok gereksizdi. Yine Kayserisporlu Mabiala’nın Rodellega’ya yapmış olduğu ve sadece direkt serbest vuruşu gerektiren dikkatsiz bir faul için gereksiz bir sarı kart gösterdi. Trabzon lehine verdiği penaltı kararı ise doğruydu. Oyunun 2. yarısında Uğur Demirok, Durica, Lawal ve Erkan’a göstermiş olduğu sarı kartlar doğruydu. Samba Sow’a ise çok gereksiz bir sarı kart çıkardı.