04 Ağustos 2020 Salı / 14 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bazı semtlere demokrasi verilmeyecektir!

13 Haziran 2018 Çarşamba

Türkiye döviz yokluğu nedeniyle enerji sıkıntısı yaşadı yıllar yılı. Her gün iki saat elektrik kısıntısı yapılırdı. Her evde kesinlikle mum bulundurulur, zengin evleri lüks lambaları pırıl pırıl aydınlatırdı. Neydi bu Lüks? Sıvı gazı parlak ışığa dönüştüren bir aydınlatma aracı ve tabi muma göre de bayağı lükstü hani! 

Mum ışığında ders çalışır, ders bitince de gölge oyunları oynardık. Sohbetler de elektrik kesintileri gibi uzar gider, iki saat denilen kesinti bazen iki buçuk hatta üç saat sürerdi. Elektrik kesintisi uygulanacak semtler daha önceden radyodan ilan edilirdi... 

Zaman ne çabuk geçiyor yıllar birbiri ardına, devrile devrile yok olup gidiyor. Bu günden geriye dönüp baktığımda, Türkiye'nin darbelerle kesintiye uğrayan makus talihine rağmen geliştiğimizi, kalkındığımızı mutlulukla görüyorum. Ne var ki, kimi yurttaşlarımızın hala elektrik kesintileriyle dolu yıllarda çakılıp kaldığını da görmemek mümkün değil! 

Hala cumhuriyetle demokrasiyi aynı şey sanan... 

Hala TC'nin en önemli kurumunun TBMM olduğunu anlayamayan... 

Hala siyasi partilerle siyasilere kuşkuyla bakan.. 

Hala özelleştirmenin Türkiye'yi satmak olduğunu sanan... 

Serbest piyasa ekonomisinin ülkeyi batıracağını düşünen... 

Yapılan yepyeni yollara, köprülere karşı çıkan... 

Ama sorulduğunda kendini "çağdaş ve laik" olarak tanımlayan dostlar hangi çağdan kalmadır sizce? 

Bunlar "efendim Nişantaşı demokrasisini Ankara'nın doğusunda uygulayamazsınız" diye toplumbilim ahkamları kesen dostlardır. "Oğlum, Türkiye senin Bağdat Caddesi'nden gördüğün gibi değil. Bu memlekete demokrasi bol gelir bol!" diye kendi ulusunu küçük gören dostlar... Demokrasiyi semtlere göre sınıflandıran aklı evvellerimiz... Cumhuriyet Muhafızlarımız!! (Murat Erdin'e teşekkür ve sevgilerimle)

O muhafızların ezberleyerek okuduğu köşe yazarlarımız var ki, kimi yumruğu savunur, kimi kendinden başka herkesin bidon kafalı olduğunu söyler kimi de "kaşınan göbek kaşınmaz" gibi bir özdeyiş uydurup kaleminden düşürmez. 

Bunlar hala elektrik kesintilerinin yaşandığı Türkiye'nin kalıntıları olarak bıraktığınız yerde otlamayı sürdürüyorlar. Onları dinlersek demokrasi Türkiye'ye semt semt verilebilecek ancak. 

Evet efendim. 

Yarın bazı semtlere elektrik verilmeyecektir.. 

Ya demokrasi?