30 Ekim 2020 Cuma / 13 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muammer Başkan
mbaskan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Ben Türkiye Cumhuriyeti Devletiyim

20 Aralık 2015 Pazar

SEN devletsin, yol yap... Ben anarşistim önce yol yapmaya gelenlerin canına kastedeyim, araçlarını yakıp, sonra bunlara göğüs gererek yaptığın yola kimseler geçmesin diye bombalar koyayım.

Sen beni ihmal ediyorsun, benim barajlarım yok, topraklarım susuz kaldı, çiftçilik yapamıyorum, çaresizim... Sen baraj inşaatına başla hele, ben aklıma estiğinde orayı da yakarım.

Sen nasıl devletsin, çocuklarım okuyamıyor, eğitimde fırsat eşitliği sunmuyorsun. Sen okul yap, içini donat, öğretmen gönder. Ben öğretmenlerini can korkusuyla yaşatırım burada. Okul dediğin binaları kurşunlar, sıraları ateşe veririm. Ben bunları yapsam da yeni okullar yap, yeni öğretmenler gönder.

Benim hiç fabrikam yok. Şöyle milyonlarca lira harca da fabrika yap, bizim gençler çalışsın, ekmek parası kazansın orada. Ama canım istediğimde orayı yakar yıkarım. Olsun, sen devletsin bunlara katlan.

Sen devletsin, bunların hepsini ben sana vergi vermeden yapacaksın, benim payımı da diğer vatandaşlardan alacaksın. Ben vergi vermeyi sevmiyorum. Sen devletsin hastane yapacaksın, fakat ben istersem can kurtarmaya gelen doktorlarının, hemşirelerinin canını alacağım. Sen koskoca devletsin, halkına silah doğrultmayacaksın, ben istersem senin 20 yaşındaki gençlerinin olduğu karakollarını bombalayacağım. Ben kafam estiğinde yol kesip, kimlik soracağım. Ayrı bir devletmişim gibi ayrı mahkemeler kuracağım. Canım istediği yerde, istediği şeyi yapacağım, çünkü özgürlük istiyorum.

Başkalarının özgürlüğü umurumda değil. Ya sen devletsin, git bayrağını başka yere as, ben buraya başka şeyler asacağım. Bak, şu dağ var ya orada 4 hane var yaşayan. Oraya elektrik, su götüreceksin. O 4 hane için kilometrelerce tepeyi aşacaksın. Sakın olmaz, onları bir yerleşim bölgesine taşıyalım deme. Yoksa sen bizi sevmiyor musun, bizi vatandaşın görmüyor musun? Ha elektrik, su faturasının da ödenmesini bekleme, ben kaçak kullanırım zaten.

Sen koskoca devletsin, ben istediğim yabancı devletin maşası olup seni sırtından hançerlerim ama sen sakın benim kamplarımı bombalama, yoksa silahlı eylemler yaparım.

Ben devletim, yolunu yaparım, köprülerini, barajlarını... Okullar açar öğretmenler yollarım, hastaneler kurar doktorlar gönderirim. Senin eşin ve bebeğin iyi olsun diye helikopter kaldırır, hastaneye yetiştiririm gerektiğinde.

Evet ben devletim, sen gençlerimi kandırıp dağa çıkartma, onların da hayatını karartma diye senin bölgene daha hoşgörülü olurum.

Ama ben büyük bir devletim, bana yapılan hainliğe, nankörlüğü cevap veririm. Sen saldır, ben bir ölür, bin dirilirim. Sen silaha sarılırsan ben sana bomba olur yağarım. Nerede olursan ol, temizleyene kadar da devam ederim.