Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muhittin BOŞAT
mbosat@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Beşiktaş, Aydınus’a tepki gösterir mi?

03 Mayıs 2017 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta da oldukça tartışılan hakem hataları vardı. Fenerbahçe ile Rize maçında konuk takımın ceza alanı içinde topun Fink’in eline çarpıp çarpmadığı tam olarak belli olmayan pozisyonu, bulunduğu yer itibarı ile hakem Ali Palabıyık’ın görebilmesi imkansızdı ve böyle bir durum için de hakemi eleştirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Galatasaray zorlu Bursa deplasmanından gol yemeden beş farklı bir galibiyet ile çıkarken hakem Halis Özkahya’nın verdiği iki karar ise kendisine hiç yakışmadı! Galatasaray ceza alanı içinde Ahmet Çalık’ın kafasına doğru gelen topa, bir uzakdoğu döğüşçüsünden daha öte bir yüksek atlamacı gibi sıçrayıp, rakibini gördüğü halde ayağını indirmeyen oyuncunun suratını dağıtan Bursalı Faty’e kırmızı kart göstermeyip sarı kart ile durumu idare eden Halis Özkahya’nın hakemliğinden de FIFA kokartından şüphe ederim.

Özkahya, bir diğer pozisyonda da Bursaspor ceza alanı içinde eli açık durumda bulunan  Ertuğrul’un eline  çarpan top için Galatasaray lehine penaltı vermedi. Bakalım bu maçın gözlemcisi Sefer Altuntaş, Özkahya’ya not olarak kaç verecek?

Haftanın en tempolu maçını yöneten Cüneyt Çakır’ın bazı hataları oldu, ancak yerinde düdükler çalıp, yaptığı doğru avantaj uygulamaları ile de oyunun kalitesine önemli bir katkıda bulunduğunu da unutmamak gerekir.

Gelelim Beşiktaş ile Fenerbahçe arasındaki zorlu derbiyi hangi hakemin yöneteceğine. Bana göre şu anki form durumları itibarı ile bu zor maçı yönetebilecek kapasitede 4 hakem var. Bu hakemlerden Cüneyt Çakır ve Ali Palabıyık en son Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın maçlarında düdük çaldıkları için otomatik olarak devre dışı kaldı. Geriye ise son dönemin en formda hakemi Fırat Aydınus ile Mete Kalkavan kalıyor. MHK Başkanı’nın yerinde ben olsam bu maça gözüm kapalı olarak Fırat Aydınus’u tayin ederim. Ancak Beşiktaş’ın Aydınus’a hiç sıcak bakmadığını ve bu hakemin iki yıldan fazla süredir Beşiktaş maçlarına verilmediği gerçeğini de düşünürsek 2. sıradaki Mete Kalkavan’ın ismi de ön plana çıkabilir. MHK Başkanı sürpriz isim olarak genç FIFA hakemi Halil Umut Meler’i de maça atayabilir.