Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Hakan ARSLAN
harslan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Beşiktaş serinkanlı olmalı

27 Kasım 2014 Perşembe

Beşiktaş bu akşamki Asteras maçında gereken skoru almalı ve turu garantilemeli. 11 Aralık'taki Tottenham maçına kafası rahat çıkmalı. Beşiktaş'ı sıkışık bir maç programı bekliyor, Tottenham maçının kritik bir hal almaması önemli. Asteras karşısında Beşiktaş'a beraberlik yetiyor. Ama bununla yetinmek, böyle bir strateji benimsemek doğru olmaz. Asteras iç sahada istekli ve yıpratıcı bir havaya bürünüyor. Partizan'ı 2-0'la geçtiler. 2-1 kaybettikleri maçta, özellikle de son anlarda Tottenham'a kök söktürdüler.

Özetle: Beşiktaş'ın karşısında İstanbul'daki gibi bir Asteras olmayacak.Kartal, Partizan deplasmanındakine benzer bir rahatlığı kolay yoldan elde edemeyebilir. İstanbul'daki Asteras maçı çok kolay geçilebilirdi, gereksiz bir beraberlikle sonuçlandı. Asteras-Tottenham maçının son bölümü göz önüne alınır, Beşiktaş'ın kontrollü futbolu pek beceremediği de düşünülürse, yapılacak şey belli: Agresif ve ofansif bir başlangıç. Skor avantajını erken elde etmek ve farkı ısrarla artırmaya çalışmak. Ancak o zaman Partizan deplasmanındakine benzer bir konfor yakalayabilir Beşiktaş. Dolayısıyla, Oğuzhan-Sosa ikilisini de ilk 11'de görmeyi umuyorum.

Denebilir ki "Beşiktaş, K.Paşa maçının 2. yarısında kontrollü futbolu gayet iyi becerdi." Katılıyorum, ama sezon boyunca buna benzer pek az maç izleyeceğimiz kanısındayım. Beşiktaş'ın yapısı buna uygun değil. Buna bir de deneyim eksikliğini ekleyin, ortaya gereksiz bir telaş tablosu çıkıyor. Tam tersinde ısrar etmek gerek: Dk. 78'de G.Töre-Oğuzhan değişikliği oldu, Sosa sağ kanada geçti. Bu dakikadan sonra 3 gol girişimi üretti Beşiktaş. Gol girişimi sayılarında da 12-9 üstün kapattı maçı. Bu kısacık dilimde Oğuzhan ile Sosa'nın birbirine yakın oynayınca neler yapabildiklerini de gördük kanımca.

Beşiktaş'a bundan sonra uygun düşen serinkanlı olmak ve oyun karakterine 90 dk boyunca sadık kalmayı başarmak. Zorlu bir sürece giriliyor, buradan en az hasarla çıkmak şart. Futbolcuların üzerindeki baskıyı azaltmak da. Futbolcuları maçtan maça göğe çıkarmak ya da yerin dibine batırmak acımasız futbol kültürümüzün sonucu. Övgü, eleştiri, uyarı, bunlara tamam. Ama yapıcı biçimde, futbolcunun toplam sezon performansını etkilemeden. Beşiktaş'ı başarıya serinkanlılık ulaştıracak.