21 Ekim 2020 Çarşamba / 4 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bıktık şu çifte standarttan!..

21 Nisan 2019 Pazar

Galatasaray’ın, Malatya ile yaptığı maçın 71’inci dakikasında; Luyindama rakibi Guilherme’ye ne yaptı da, doğrudan kırmızı kart gördü. Dün Emre Akbaba ne yaptıysa aynısını yaptı... Luyindama tehlikeli şekilde havaya kaldırdığı ayağını yere indirerken, rakibinin göğsüne vurmuştu. Emre ise, dün yüzüne... 

İki hareket, aralarına karbon kağıdı konulup kopyası çıkarılmış gibi, birbirinin aynısı... Ama iki maçtaki kararlar birbirinden tamamen farklı. Birine kırmızı ve 3 maç ceza, öbürüne sadece sarı kart!

Türkiye’de hakemler bunun için çok tartışılıyor. Bunun için ligimizde ortalık karışıyor... Stardart olmayınca, düzen de olmuyor.

Luyindama gibi, Emre de  atılsaydı, maçta neler olacağını kim bilebilirdi?

***

Galatasay erken yediği gole, yıldırım hızıyla cevap verdi ama; sonrasında Sapunaru ve Umut’un gol olmaktan başka bir şey olmayacak iki girişimi, canını fena yakacaktı. İmdadına, topa elle temastan penaltı müjdesi geldi. Güme gidecekken, işleri gene tıkırında gitti. Kader ağlarını örüyordu.

G.Saray’a çıkması gerekirken çıkmayan, ama rakibe çıkan kırmızı kart ve penaltı; hem Kayseri’nin hem maçın akışını/kaderini/havasını/ herşeyini değiştirdi. 

Derken... Uzun bir ayrılıktan sonra takımına dönen Nagatomo da, skoru üçleyerek, ilk devrenin adını koydu.

Bir takımın 11’ini koruyup öbürünü eksiltmek, bir hakemin düdüğü ile dudağı arasında kalıyorsa; bu işlere şeytan karışıyor demektir. İşin sırrı; verilen değil, verilmeyen kararlarda gizlidir.

***

İkinci yarı henüz başlamışken, Umut sakatlanıp oyundan çıktı. Kader Kayseri’ye, “Boşuna uğraşma” deyip duruyordu. Maç daha ilk yarıda bitti mi diyeyim, bitirildi mi?