Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ahmet KEKEÇ
akekec@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bir Alevi Başbakan aranıyor

06 Aralık 2013 Cuma

Döndü nihayet... Amerika gezisini tamamlayıp yurda döndü... Çamlar devirerek gitmişti, çamlar devirerek döndü.

Giderken, iki hedef koymuştu...

Daha doğrusu iki çam devirmişti.

BİRİNCİ ÇAM: CHP Mersin belediyesini de alacaktır.

İKİNCİ ÇAM: Bir Alevi niçin Başbakan olmasın.

Pardon ama, Mersin belediyesini kimlerden alacaksınız Kemal Bey? Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan zaten CHP’li değil mi? 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde yüzde 31 oy alarak seçilmedi mi? O seçimde MHP adayı ikinciliği, “çok şans tanınan” AK Parti adayı da üçüncülüğü paylaşmadı mı? BDP adayı da yüzde 17.5’le büyük bir oy patlaması gerçekleştirmedi mi?

Bunlar olmadı mı?

Haber, gazetelere, “Kemal Kılıçdaroğlu 7 belediyeye gözünü dikti; ‘bu belediyeleri düşürmemiz lazım’ dedi” başlığıyla yansımıştı... 7 ilden biri de Mersin’di.

Mersin’i nasıl düşürmeyi planlıyor Kemal Bey?

Macit Özcan’ı mı adaylıktan düşürmek istiyor?

Ne yapmak istiyor?

İkincisi daha da büyük bir “çam”dı...

Uçağı Amerikan semalarında süzülürken, kendisini Barack Obama’ya benzetti; “Biz de Türkiye’nin zencileriyiz” demeye getirdi ve “Niçin bir Alevi Başbakan olmasın” diye ekledi...

Kemal Bey’i “zenci” kılan, herhalde, Kürt ve Alevi kimliğiydi...

İyi de, “Kürt” ve “Alevi” kimliğini bünyesine uygun görmeyen, yine Kemal Bey’in kendisi değil mi? Kürt ve Alevi kimliğini gizlemek için az mı uğraş verdi?

Soner Yalçın’ı mı tanıklığa çağırmadı?

Horasan’lara mı uzanmadı?

Konya ovalarını mı dolaşmadı?

Nasrettin Hoca’ya torun mu olmadı?

Mekke’ye uzanıp “Seyit” unvanı mı almadı?

Madem Kemal Bey’i “zenci” kılan Kürt ve Alevi kimliğidir; o halde zenciliğini pekiştiren “Dersim” olayına niçin girmiyor? Niçin “Dersim” sözcüğünü telaffuz edemiyor? Niçin “Dersim’e ve Seyit Rıza’ya iade-i itibar” girişimlerine engel oluyor? Niçin (kendi benzetmesiyle) “zenci haklarına” karşı gardını alıyor? Niçin Kürk kimliği lafzını duyduğunda tüyleri diken diken oluyor? Niçin “Kürt hakları” gündeme geldiğinde milliyetçi ve ulusalcı çevrelerle saf tutuyor?

Daha da önemli soru şu: Anadilde savunma hakkı yasalaşırken, niçin parti olarak komisyonda rezalet çıkardılar? Bu rezaleti savunmak için niçin bin dereden su getirdiler?

Elbette bir Alevi Başbakan olabilir.

Niçin olmasın?

Bir Sünni Başbakan oluyorsa, Cumhurbaşkanı oluyorsa, niçin bir Alevi de bu makamlara çıkmasın?

İyi de Kemal Bey, Başbakanlığınızın önündeki engel Alevi kimliğiniz değil ki...

Başbakanlığınızın önündeki engel sizsiniz... Kendinizsiniz...

Lazım gelen özelliklere sahip olmadığınız için Başbakan olamıyorsunuz.

Sandıktan çıkma “becerisini” gösteremediğiniz için Başbakan olamıyorsunuz.

Kağıttepe’yle Kağıthane’yi karıştırdığınız, Mersin Belediye Başkanı’nın hangi partiden olduğunu bilmediğiniz için Başbakan olamıyorsunuz.

Halkçı olamadığınız, solculuğu beceremediğiniz, sosyal demokratlığı “bürokrat temsilciliği” sandığınız için Başbakan olamıyorsunuz.

Dün, “Bu cemaat de çok olmaya başladı... Dershaneler kapatılmalı” buyuruyordunuz... Hızınızı alamayıp “Nerede bu Ergenekon örgütü? Adres verin de gidip üye olayım” diyordunuz...

Bugün bir cemaat mensubu gördüğünüzde nezaketten kırılıyorsunuz ve “Dershaneler kapatılamaz... Sen kim oluyorsun da dershaneleri kapatıyorsun? Elbette cemaat oylarına da talibiz” diyerek, “ilkesizliğe” level atlatıyorsunuz.

İşte bu yüzden Başbakan olamıyorsunuz.