29 Eylül 2020 Salı / 11 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bir savaş filmi nasıl çekilir?

31 Mart 2018 Cumartesi

Bu hafta vizyona giren 12 Savaşçı-12 Strong bir savaş filmi nasıl çekilir dersi veriyor bizlere. Türk sinemasında arada bir gördüğümüz savaş filmleri bu filmden mutlaka ders almalı...

Amerikalılar, İngilizler, Ruslar ve aklınıza gelen bütün milletler niye savaş filmleri çeker ve buna önem verir? Bunların hepsi faşist mi yani? İlgisi yok. Herşeyden önce vatan uğruna akıtılan kanların, ödenen bedellerin bir hatırlatmasıdır bu filmler. Bunun dışında milleti topyekün vatan savunması kavramının arkasında toplamaya yarar. Tabii ki en sonunda da kendi haklılığınızı ve davanızı anlatır, güçlendirirsiniz elinizi. Niye Yahudi tahakkümündeki Hollywood sineması sürekli Yahudi soykırımı filmi çeker ki? Bütün insanlara yaşanan kıyımı hatırlatıp kendi kıyımlarını haklı göstermek için tabii. Yoksa 1945’ten beri Afrika’da, Bosna’da, Irak’ta, Suriye’de sürekli soykırım yapıldı. Ama hiçbirini hatırlamıyoruz. Varsa yoksa Yahudi soykırımı. İşte sinemanın gücü bu. Film 11 Eylül sonrası Afganistan’a gönderilen ilk ABD askerlerinin macerasını anlatıyor. İnanılmaz bir savaş filmi bunu söylemeliyiz. Baştan sona heyecan içinde ve mükemmel işleyen bir senaryoyla çekilmiş. Filmin yönetmeni Nicolai Fuglsig’in ilk yönetmenlik denemesi. Ama arkasındaki kadro çok güçlü. Yapımcısı Jerry Bruckheimer, Black Hawk Down, Karayip Korsanları gibi filmlere imza atmış bir isim. Yazar Doug Stanton’ın kitabı Horse Soldiers’dan esinlenilerek yapılan filmin senaryosu Oscar ödüllü Ted Tally ve Peter Craig’e ait. Film 11 Eylül saldırılarının olduğu gün başlıyor. Yüzbaşı Mitch Nelson emekliliğini istemişken bu saldırılar yüzünden ekibiyle göreve dönüyor. Bu ekip Afganistan’a gönderiliyor. Ve Taliban ile karşılaşacak ilk grup olma şansını yakalıyorlar. General Dostum’un güçleriyle buluşup Taliban’ın kalesi olan Mazar şehrini almak görevleri. Dostum ile Mitch Nelson savaş alanında yaşananların yarattığı bir dostluk geliştiriyorlar. Ve filmin anlattığı kadarıyla Mitch Nelson öyle bir kahramanlıklar gösteriyor ki tek eliyle bütün Talibanları öldürüyor. Aslında bu 12 kişiden oluşan manga Afganistan’a gittiğinde aman birşey olmasın diye General Dostum tarafından gözü gibi korunmuş. Hatta öyle korunmuş ki her ABD askerinin arkasına bir yakın koruma verilmiş. Aslında bu askerlerin orada yaptığı şey, Dostum’un kuvvetleriyle Talibanın olduğu yere yaklaşıp gelen uçaklara hedef vermek. Böylece uçaklar Talibanı bombalıyor, kalanları da Dostum’un güçleri temizliyor. Bütün bu gerçekler ortadayken film zavallı ABD askerlerinin atlarla saldırdığı Talibanı ve Talibanın tanklarını, yerden attığı füzeleri, ağır makineleri gösterip duruyor. Düşünüyorum da şu son Afrin zaferimizde yaşanan ne olaylar var. Malzeme ortada pişirecek usta yok. Bütün sinemacılarımız 12 Savaşçı filmini tür sineması nasıl olur diye seyretmeli.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı12 Strong

Yönetmen: Nicolai Fuglsig

Senarist: Ted Tally

Oynayanlar:Chris Hemsworth, 

Michael Shannon, Michael Peña

Yapım: 2018, ABD, 131 Dak.

VİZYONDAKİLER

Thelma

Joachim Trier âşık olunca doğaüstü güçlere kavuşan bir genç kızın hikâyesini beyazperdeye aktarıyor. 1980’lerin Japon animeleri, Stephen King romanları ve synthesizer müziklerinden ilham alan filme adını veren Thelma, kasabadaki hayatını geride bırakarak Oslo’ya, üniversitede biyoloji okumaya giden çekingen bir kızdır.  

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Joachim Trier

Senarist: Eskil Vogt

Oynayanlar: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen, Ellen Dorrit Petersen

Yapım: 2017, Norveç, 116 Dak.

Arapsaçı 

Eski bir aktörün şöhretli zamanlarından kalan deri ceketi, rastlantısal olaylar sonucunda birbirlerinden farklı, her meslekten insanların hayatlarını kesiştirir. Üstüne üstlük ceketin cebinde büyük ikramiye çıkmış bir de loto kuponu vardır ve bu kupondan da kimsenin haberi yoktur. Elden ele gezen bu deri ceket, herkesin hayatını geri derinden etkiler.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ömer Faruk Yardımcı

Senarist: Ömer Faruk Yardımcı

Oynayanlar: Hakan Meriçliler, Açelya Topaloğlu, Şinasi Yurtsever, Ayhan Taş

Yapım: 2018, Türkiye

Ruhlar Evi 

Korkunç gece terörü ve uyku apnesi çekmekte olan Laura, evde annesinin hayaletini görmektedir. Korkmuş ve çaresiz bir şekilde bir ruh çağırma uzmanına gitmek zorunda kalırlar. Herkesin en büyük korkuları ile karşı karşıya kalacağı ruh çağırma seansında olaylar gelişir ve işler iyice çığırından çıkar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Spiratualist

Yönetmen: Carl Medland

Senarist: Carl Medland

Oynayanlar:Jane Merrow, Julie T. Wallece, Ian Reddington, Petra Bryant

Yapım: 2016, İngiltere, 101 Dak.

Başlat

Film, dünya yok olmanın eşiğindeyken başlıyor. İnsanlar kurtuluşu, Halliday’in yarattığı sanal gerçeklik evreni Oasis’te bulurlar. Halliday öldüğünde servetini Oasis’te sakladığı dijital paskalya yumurtasını bulan insana devredeceği için, tüm dünya rekabet dolu bir yarışmaya girer. 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Ready Player One

Yönetmen: Steven Spielberg

Senarist: Zak Penn

Oynayanlar:Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, T. J. Miller

Yapım: 2018, ABD, 140 Dak.