Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ekrem PAKDEMİRLİ
epakdemirli@staragazete.com
Yazarın Sayfası

Birleşmiş Milletler’de verdiğimiz mesajlar

28 Eylül 2014 Pazar

Cumhurbaşkanımız 69’uncu dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Konuşmanın içeriğini bilen bazı ülkeler misyonları toplantı salonu dışına çıkmışlar. Yapacağı konuşma belli, verilen mesajlar önemli olduğu için tavır koymayı yeğlediler.

Güçlü olmanın verdiği avantajı görüyor musunuz? Obama konuşurken boş sandalye yok. Türkiye konuşurken 10 sandalyeden 9’u boş. Bana göre birçok ülke tarafından ortaya konulan tavırdan ziyade, tarihe geçen konuşmadır. Bana göre en önemli mesaj, Güvenlik Konseyi beş daimi üyeye verdiğidir. Ne diyor, “Dünya beş ülkeden büyüktür”.Veto hakkı bulunan bu ülkelerin her biri konseyin çıkaracağı kararı bloke edebiliyor. Bu ülkeler arasında menfaat çatışması var,çok ender hallerde bir konuda aynı kararı tercih edebilirler. Bu durumu aşmak için yeni bir mekanizma geliştirilmelidir. Mesela konseyin 2/3 ünün mutabık kaldığı bir konu konseyin kararı olarak tanınsın. Veya konsey üyelerinden en az dört üyenin itiraz etmesi halinde kararın bloke edilmesi gibi.

İkinci önemli nokta, Orta Doğu ülkeleri içindeki gerginlikten Batılıların sorumlu olduğu mesajıdır.Bu arada Filistin Devletinin kurulması zorunluluğundan bahsedilmesi isabetli bir nokta.

Bu bölgede yaşayan Arapların nüfusu 130 milyondan fazla ama, bunlar birleşip İsrail ile kozlarını paylaşamıyorlar. Çünkü İsrail Batının tam desteğine sahip. Burada Arapların da o bölgede kan ile çizilmiş bir İsrail devlet sınırının var olduğunu kabul edip beraberce yaşamaya bakmalarıdır. İsrail ikinci dünya harbi sonuna kadar tarihte bağımsız bir Devlet olamadılar. Araplar da ancak İslamı seçtikten sonraki üç yüz yıl devlet olmuşlar, ondan sonra çeşitli kavgalar içine sürüklenmiş ve bağımsız devlet olma vasfını kaybetmişlerdir. Tarihe baktığımızda Suriye, Ürdün, Irak, Kuveyt, Yemen, Umman, Lübnan gibi devletler yok. Ama bu devletler tıpkı İsrail gibi İkinci Dünya harbi sonrası ortaya çıktılar. Dolayısı ile Arapların İsrail nereden çıktı buraları bizimdi demeleri yanlış.

Bir başka mesaj da “Türkiye teröre karşı en etkili mücadeleyi veren ülkedir.Bu mesaj Batılıların kulağında çınlamalıdır.Hele hele PKK’ya silah ve para  tedarik eden ülkelerin bunu iki defa dinlemelidirler.