27 Ekim 2020 Salı / 10 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ziya ŞENGÜL
sporstar@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bu defa derbinin havası çok başka

14 Mart 2018 Çarşamba

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi bu kez farklı boyutlar taşıyor. Galatasaray istim üzerinde sergilediği futbol ve attığı gollerle zirvedeki yoluna devam ederken, Fenerbahçe ise kör-topal yürüyor. Kanarya, Yeni Malatyaspor karşısında kazandı kazanmasına ama iyi futbol sergileyemedi. Eğer Yeni Malatya’da biraz golcülük vasfına sahip bir futbolcu olsaydı, Fenerbahçe o maçtan çok kolay sıyrılamazdı.

Sarı-Lacivertliler, Ülker Stadı’nda 20 yıla yakın hiç kaybetmeden Galatasaray derbilerini noktaladı. Ama bu maç biraz farklı görüntü sergiliyor. Sarı-Kırmızılı taraftarlar takımlarına öylesine çok güveniyorlar ki, bu derbiyi kazanacaklarını dile getiriyorlar. Ama şu da bir gerçek ki, ligimizin böylesine zirveyi takip eden maçlarında Fenerbahçe’nin psikolojik üstünlüğü devam ederken, Galatasaray ise psikolojik çöküntü içinde. Bu maçta ilke imza atmak istiyorlar. Favori gösterilen Galatasaray adına böylesine Fenerbahçe derbileri çok kolay geçmiyor. Fenerbahçe böyle maçlarda farklı futbol sergiliyor. Başakşehir karşısındaki futbolu Fenerbahçe tekrarlayan olursa, Galatasaray’ın işi o kadar kolay olmaz.

Gomis diye Galatasaray’da golcü bir futbolcu var. Attığı leblebi gibi gollerle krallığa koşar gibi gözüküyor. Fenerbahçe’de ise Fernandao savruk ve dağınık görüntüsüyle iki arada bir derede attığı gollerle Gomis’e pek yaklaşır gözükmüyor. Galatasaray maçı berabere de bitirse puan avantajını korumuş olacak. Umarım ki, Fenerbahçe taraftarının desteğiyle Galatasaray’a psikolojik baskı kurmaya devam eder. Sarı-Lacivertliler her ne kadar iyi futbol sergilemese de Aykut Hoca’nın sistem ve taktik önerisiyle başarıya yakın bir futbol oynarsa maçı bir kez daha kazanabilir.