20 Ocak 2021 Çarşamba / 6 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Buna da mı söyleyecek sözünüz yok!

10 Şubat 2019 Pazar

Amerikan donanması resmi twitter hesabında kapak fotoğrafı olarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanmış. Bir gemileri köprüye bakıyor namlusu da İstanbul’a çevrilmiş durumda.. Bir başka görseli de donanmanın bir görev gücü hesabından paylaşılmış.. Orada da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü izleyen denizcileri görüyoruz.. Söz konusu iki köprü boğazın iki çıkış kapısı biliyorsunuz.. Elbette bu ucuz numaraların herhangi bir karşılığı yok. Elbette bunu açık bir tehdit gibi okuyarak devletler savaş ilan etmezler. Fakat bu hiçbir şey olmuyormuş her şey ziyadesiyle yolundaymış gibi düşünmemizi de gerektirmemeli.. Bundan daha bir kaç gün önce ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Venezuela’daki darbelerine destek veren ülkeleri gösteren bir harita paylaşmış, orada da Türkiye’yi Orta Anadolu’dan itibaren ayırmıştı.. Sadece o da değil.. The Economist demokrasinin tehdit altında olduğu ülkeleri sayarken Türkiye’yi başa çekmiş.. 200 bin kişi politik nedenlerle ülkeden sınırdışı edildiğini yazmış.. Merakım şu.. Bu ‘Beka’ tartışmasına istihza ile yaklaşan bir AK Parti’li kesim var ya.. Hani ilk günden beri “Çok şükür hepimiz Maduro değiliz” diyen fakat ağzını açıp tek kelimeyle Amerika’nın yaptığı çökme operasyonuna tek laf etmeyen.. İşte şimdi söz konusu Caracas değil.. İstanbul.. Hâlâ mı “Ne Maduro ne Trump!”… 

  

DSP muhalefet alternatifi arayanlar için cazibe merkezi oluyor

İlk bakışta CHP’nin kapıları kapattığı eski siyasetçilerin sığınacakları liman gibi görünüyordu.. Oysa bir kaç gün içinde CHP’nin bu kuşatılmış/ele geçirilmiş hali karşısında ciddi bir alternatife dönüşmüş durumda.. Sadece geçmiş dönemin popüler isimlerini aday yaptıkları için söylemiyorum. Belki de pek çoğu siyasi ömrünü de tamamladığı için yeniden varlık bile gösteremeyecek olabilir.. Ama 1 Nisan sonrasında CHP’de yine beklenen dönüşüm gerçekleşmezse DSP; teşkilatlarıyla, oturmuş parti düzeniyle, tanınmış markasıyla yeni bir ufuk açabilir.. Halen kenardan kenardan saha çalışması yapan Muharrem İnce gibi bazı isimler için de yeni bir fırsat olabilir.. Bu seçimlerde bir şey olmaz ama seçim sonrasına bakmak lazım.. 

  

Esenler’de bir Esenler daha kuruluyor

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile yeni dönem projelerini konuştuk geçen gün..  Esenler, kentsel dönüşüm konusunda tüm Türkiye’ye örnek teşkil eden bir laboratuvar oldu biliyorsunuz.. Bu işin mimarı da Tevfik Göksu.. Bundan sonraki aşamayı sorduğumuzda önümüze bir ilçe haritası koydu.. 14 milyon metrekarelik ilçenin 7 milyon metrekaresinde 500 bin insan üst üste oturuyor.. Diğer 7 milyon metrekaresi ise boş.. Çünkü orası askeri bölge..  Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan bir protokolle tapusu Esenler Belediyesi'ne geçmiş.. Şimdi orada yeni bir kent kuruluyor. Yapı ömrünü tamamlayan toplam 50 bin konut bu bölgeye transfer edilecek. Bunların yerlerine de yenileri yapılmayacak.. Boşaltılan yerler, donatının ruhuna uygun olarak okul alanında ise okul, park alanında ise park, kültür merkezi alanında ise kültür merkezi, spor alanında ise spor alanı olarak kullanılacak.  Projenin sonunda, Esenler tamamen kabuk değiştirmiş ve yeni bir kimliğe bürünmüş olacak.