18 Ocak 2021 Pazartesi / 4 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Büyük Türk 'ünlüleri' yarım Kim Kardeşyan olamadınız gitti!

28 Eylül 2020 Pazartesi

Koltuklara, iskemlelere sığmayan mabadının dışında hiçbir özelliği olmayan Kim Kardeşyan adlı, Ermeni asıllı hatun Ermenistan için ortalığı ayağa kaldırıyor, Azerbaycan ile Türkiye'ye sövüp sayıyor. Onu sosyal medyada takip eden milyonlarca insan da kadının yazdıklarına inanıyor, küfür kıyamet dümdüz gidiyor Azerbaycan'a!

Bizim de "ünlülerimiz" var değil mi? Tabii hemen hepsi sadece bizim sınırlarımız ve de çevirdikleri dizileri yayınlayan üç beş ülkede tanınıyor. Olsun. Gene de çıkıp üç beş laf edebilir, saldırgan ve terbiyesiz Ermenistan'ı kınayabilir değil mi? Azerbaycanlı kardeşlerimize sahip çıkabilir, katledilenlerin ardından iki damla gözyaşı dökebilir! Nerdeeee!

Büyük çoğunluğu sadece magazin gazetelerini okuyup magazin programları izlediğinden, hızlandırılmış anaokulu terk olduklarından ve de doğru dürüst cümle kuramadıklarından olsa gerek sus-pus oturuyorlar. Onlara sadece kendileriyle ilgili sorular soracaksın! Bu arada da poh-pohlamayı unutmayacaksın tabii: "Ay ne hoşsun... Saçların pek güzel olmuş... Aşık olmuşsun ha! Ne kadar güzel..." gibi abuksabuk konuşursan, hemen mayışır, anlatır da anlatırlar. Çoğu eminim ki Ermenistan diye bir ülkenin varlığını bilmez, Ermeni vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu, İstanbul'un bir mahallesi sanır. Yani hepsini toplasan yarım Kim Kardeşyan etmiyor!

Bunun sorumlusu da biraz biziz. Kadın az biraz güzel, erkek de yakışıklı olup ekranlara, beyaz perdeye tırmandı mı ona "sanatçı" diyoruz o saat! Herhalde, salt beyinsiz, cahil ama cebi dolu olanlarımız bunların sanatçı olduğunu öne sürüyor. Aklı başında kimse bu tayfaya sanatçı demez, diyemez! Sanatçının topluma karşı sorumlulukları vardır. Toplumu yakından ilgilendiren, üzen, gözyaşı dökmesine neden olan olaylar karşısında sus-pus oturamaz, oturmaz! Çıkar iki laf eder. Gerçek sanatçılar toplumu yönlendiren kişilerdir. Onlara ön ayak olabilecek bilgileri, birikimleri vardır ya da olmalıdır.

Azerbaycan bu terbiyesiz, ne idüğü belirsiz, terör devletçiğine haddini bildirecektir; bundan hiç birimizin kuşkusu yok. Rusya bu olaya müdahale etmeyecektir büyük bir olasılıkla. Çünkü ilk kez Türkiye'yle yakın ilişki kurmuş, hava savunma sistemlerinden, nükleer santral yapımına kadar bir çok konuda iş birliği yapmaktadır. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in zaten Ermenistan BB Nikol Paşinyan'la ilişkileri çok kötüdür. Paşinyan, Rusya'yla iç içe ilişkilerinden sıyrılıp Ermenistan'ı Batı'nın kucağına oturtmak için uğraşmaktadır. Bu da, tabii, Putin'in ondan nefret etmesi için yeter de artar bile. Böyle bir ortamda Türkiye'yle kurduğu yakın ilişkilerini bir yana bırakıp Ermenistan'a var gücüyle destek vermesi pek mümkün görünmüyor.

Gene de bizim sanatçı katına oturttuğumuz bu tayfadan bir iki cümlecik beklemek hakkımız olmalı değil mi? Ama ne yazık ki, daha çooook bekleriz!