19 Eylül 2020 Cumartesi / 1 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

Çalışma şartlarına dikkat!

26 Temmuz 2018 Perşembe

Annelik zor bir görevdir, bu nedenle kutsaldır ve kutsal olmalıdır. Hamileliğin ilk anından itibaren çocuğunu koruma endişesi taşıyan anneler, çalışma hayatıyla birlikte daha zorlu bir görevi üstlenmiş olurlar.

Özellikle hem iş hayatını devam ettirmek ve hem de çocuğuna ve ailesine zaman ayırmak isteyen annelerin bir de işyerinde çalışma ortamından kaynaklanan sorunlarla uğraşmaları onları zor durumda bırakabilmektedir.

Anne ve çocuk sağlığının insana yaraşır bir yaşam koşulları için gerekli olduğu kadar toplumun refahı için de önemlidir. Bu nedenle çalışan kadınların hamilelik süresince sosyal, ekonomik ve sağlık bakımından korunması gerekir.

Bugün biz de çalışan anneleri, çalışma şartlarına ilişkin bilgilendirelim istedik.

Hamile kadınların çalışma şartlarına ilişkin düzenlemeler iş mevzuatında açıkça belirlenmiştir. Kural olarak hamile çalışanlar günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacağı gibi, işverenler doktor kontrolleri için izin vermek zorundadır.

 

Analık izninde çalıştırılma yasağı var

Kural olarak, kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için, çoğul gebelikte doğum öncesi süreye 2 hafta eklenmesi suretiyle 18 hafta çalıştırılmamaları esastır.

Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.

Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü hâlinde, doğum sonrası istirahat babaya kullandırılabilmektedir. 

Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinene çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık hâli izni kullanabilir.

Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir; kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.

 

Doktor raporu önemli

Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılmalıdır. Bu halde de çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmamalıdır.

Eğer doktor raporunda hamilelik sürecinde ağır işler veya hareket gerektiren işler yapılmaması gerektiği belirtilmişse, işyeri hekimi kontrolünde uygun iş verilmeli, olabildiğince doktor raporuna uyulmalıdır.

Hamile veya emziren çalışanlar, günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.

 

Periyodik kontrole izin var

Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilmek zorundadır. Doktor kontrolleri mesai saatleri içerisine rastlıyorsa, çalışanın kontrole gitmesi engellenmemeli, kontrolde geçen süreler çalışılmış gibi değerlendirilmelidir. Kadın çalışanlar, hamile olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

Ayrıca, yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bir yıl geçse bile sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca gece çalışması yaptırılamaz.