• $ 5,8594
  • € 6,5371
  • 279.872
  • 97324
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Halime KÖKÇE

hkokce@stargazete.com

CHP çocuk tecavüzcülerini mi koruyor?

28 Kasım 2018 Çarşamba

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, küçük yaşta evlendikleri için eşleri hapse atılan ve çocuklarını tek başlarına büyütmek zorunda kalan kadınlarla Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Gündeme getirdiği konu gerçekten önemli. Çünkü severek ya da aile kararıyla evlenmiş ve çoluk çocuğa karışmış fakat 18 yaşından küçük olduğu için kocaları hapse atılmış binlerce kadın var. Çocuklarını tek başına büyütmek zorundalar. Eşleri hapiste olduğu için geçim kaynağından yoksunlar. Çocuklar ise okulda şurada burada "Babası tecavüzden hapis" etiketini taşıyor.   

*** 

İşte CHP'li Sertel bu mağduriyete son vermek gerektiğini söylüyor. El hak doğru. İki sene önce Meclis'te kurulan bir komisyon, bu konuyu enine boyuna çalışmış, neredeyse bu sorunu yaşayan herkesle temas etmiş, mevcut mağduriyetleri gidersin ama yeni mağduriyetlere ve erken evliliklere kapı aralamasın diyerek bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Yasaların cari dilinden kaynaklanan kimi ifadeler dolayısıyla evet insanı biraz rahatsız ediyordu ama amaç tam da CHP'li Sertel'in dile getirdiği mağduriyetin giderilmesiydi. 

Tasarının sahibi olan iktidar partisi topa tutuldu. CHP, "AKP çocuk tecavüzcülerini affediyor" diyerek kampanyaya dönüştürdü tasarıyı. Feminist-Kemalist kadın dernekleri, mağdur kadınlara hiç kulak vermeden "AKP erken yaşta evliliğin önünü açıyor, kızları tecavüzcüsüyle evlenmeye zorluyor" ezberini tekrarladı.  

*** 

Ceza Muhakemeleri Kanununa eklenecek bir madde ile "Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016'ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur çocuk ile evlenen fail hakkındaki hükmün geri bırakılması, cezaevinde ise serbest bırakılması" isteniyordu. Boşlukları varsa, suiistimale açıksa konuşulabilir, CHP'nin hukukçu vekilleri, muhtemel zaafları gidermek üzere hareket edebilirdi. Bunun yerine AK Parti'yi tecavüzcüleri korumakla, kız çocuklarını tecavüzcüleriyle evlenmeye zorlamakla suçlayan son derece seviyesiz ve hakaretamiz bir dil kullandı. 

Oysa o tarihten yaklaşık bir yıl önce iki CHP'li vekil daha konuyu gündeme getirmişti. CHP vekiller komisyon çalışmasında da vardı ve Sertel'in birlikte basın toplantısı düzenlediği kadınlar gibi çok sayıda mağdurla o dönemde de görüşmüşlerdi.   

*** 

Dışarıda Ukrayna krizi, içeride aday tanıtımları ve ittifak tartışmaları varken bu konuya değinme sebebim; hem konunun kendisinin ehemmiyeti hem de bu örnek vesilesiyle TBMM'nin yasa yapma görevinin kör ideolojik hesaplara ve kuru muhalefete ne kadar kolay kurban edildiğini göstermek. 

CHP'li Engin Altay'ın itiraf ettiği gibi “AK Parti dünyanın en doğru işini yapsa da takdir edecek değiller.” CHP'nin Meclis'e, yasa yapma görevine yüklediği anlam bu; AK Parti ne derse, ne yaparsa doğru dahi olsa tersini savunmak. Bunu yaparken de ağza alınmayacak hakaretler savurmak. 

Peki ne oldu, dün tecavüzcüleri koruyan AK Parti'ydi, bugün de CHP mi? 

Kuskusuz muhalefet etmenin de bir edebi, seviyesi olmalı. 

Ama seçim yaklaşıyor, doğru ya! CHP, oylarını istediği HDP seçmeninin böyle sorunları olabileceğini düşünüyor belli ki? Muhafazakar kesimden de biraz oy tırtıklarız derken, "Erken evlilik dindarlar arasında yaygın" ön kabulünden hareket ediyor muhtemelen... 

18 yaşından önce evlenince "cinsel taciz suçu", evlilik dışı ilişki söz konusu olduğunda "kendi kararı" denilmesine hiç giremedik bile... 

YPG-PKK sempatizanlarının zoruna gitti! ABD güçlerine patates attılar

YPG-PKK sempatizanlarının zoruna gitti! ABD güçlerine patates attılar

Rasulayn'da ortaya çıkarıldı: Türkiye sınırına açılıyor

Rasulayn'da ortaya çıkarıldı: Türkiye sınırına açılıyor

Buraya kadınların girmesi yasak! Dünyada tek...

Buraya kadınların girmesi yasak! Dünyada tek...

'El Chapo'nun oğlu için kenti savaş alanına çevirmişlerdi... Detayları ortaya çıktı

'El Chapo'nun oğlu için kenti savaş alanına çevirmişlerdi... Detayları ortaya çıktı