24 Ekim 2020 Cumartesi / 7 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası

CHP terör örgütleriyle arasına mesafe koyabilir mi?

21 Ağustos 2019 Çarşamba

CHP ile DHKP/C arasında yaşanan ‘duygusal ilişki’ hakkındaki yazım, PKK terör örgütüne destek vermeleri sebebiyle HDP’li 3 belediyeye kayyım atandığı güne tevâfuk etti. Mezkûr yazımın başlığı “CHP-DHKP/C ilişkisi üzerinden İBB’de yaşanacaklar”dı. Son kayyım hâdisesiyle birlikte başlık daha bir mânâlı oldu! 

Gerek CHP’liler ve gerekse DHKP/C’li ‘arkadaşlar’ bana öfkelendiler, 28 Şubat cuntasının medya ağızıyla saldırdılar. Oysaki ben sadece ve sadece gazetecilik yapıyorum. Polisin düzenlediği operasyonlarda yakalanan terör örgütü DHKP/C’nin unsurları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında itirafçı olup her şeyi anlatmışlar. Ben de kaynaklarım vasıtasıyla edindiğim bilgileri, halkımızın haber alma hakkına saygı çerçevesinde köşemde paylaşıyorum! İllâ kızacak, öfkelenecekseniz itirafçı olan yoldaşlarınıza öfkelenin! 

CHP-DHKP/C’nin ‘duygusal ilişki’si yüksek alâka uyandırdı. Halkımız, CHP-DHKP/C arasındaki ‘duygusal ilişki’de neler yaşandığını teferruatıyla öğrenmek istiyor. İşte örgüt mensubu Ceyhun Bay’ın ikrarların bir kısmı: 

2014 Aralık ayında örgüt mensupları Veysel Şahin ile Doğan Karataştan ile birlikte Şişli belediyesine giden Ceyhun Bay anlatıyor: "DHKP/C adına faaliyet yürüten TAYAD için yer istedik. Sarıgül bize Hayri İnönü ile aralarında bir sürtüşme olduğunu ve bize Hayri İnönü ile masaya oturduğumuzda psikolojik baskı ve tehditte bulunmamızı istedi. Bunun karşılığında istediğimizi vereceğini söyledi. Daha sonra ikisiyle toplantı yaptık ancak biz İnönü'yü tehdit etmedik bunu üzerine Emir Sarıgül sinirlendi ve odadan çıktı. İnönü de taleplerimizi kabul etti. Bize para yardımında bulunacağını söyledi. Daha sonra Hayri İnönü bizden belediyeye uğramamamızı, kendisine engel çıkartmamamızı istedi. Hayri İnönü, Şevket Paşa Muhtarı olan Muharrem Gözel isimli şahısla zarfın içinde bulunan parayı elden bizlere ilettirdi. Bu şekilde Şişli belediyesinden DHKP/C'ye 400 bin TL aktarıldı."

"2016'da Merkez komiteden bize Grup Yorum’un konseri için yeteri para yok ne yapın edin bu parayı bulun talimatı geldi. O dönemde Maltepe Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü yapan S.K vasıtasıyla Doğan Karataştan'a 300 bin TL ödendi. 6 ay sonra Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile görüştük. Makamın yanındaki odada görüştük. Görüşmede Doğan Karataştan ve Veysel Şahin de vardı. Bize daha önce verdiği sözleri hatırlattık. O da bize, söz verdiysek yaparız dedi ve bizi S.Ç'ye yönlendirdi. İki ay sonra S.Ç, 250 bin TL'yi S.K. vasıtasıyla Doğan Karataştan'a verdi. Yine belediyeden piknik ve konser adı altında 100 bin TL'yi iki parça halinde aldık. Bugüne kadar Ataşehir belediyesinden DHKP/C'ye 650 bin TL aktarıldı."

"Sarıyer belediye başkan yardımcısı İsmail Erdem ile daha önceden tanışıyorduk. Belediye başkan yardımcı seçildikten sonra Doğan Karataştan ile kendisin makamında ziyaret ettik. Grup Yorum konseri için bilet alma adı altında 50 bin TL aldık. Daha sonra ismini hatırlayamadığım belediye meclis üyesi ve Armutlu Muhtarı A.H.A. ile Küçük Armutlu Cem Evi bahçesinde görüştük. Taleplerimizi ilettik. Meclis üyesi başkanla görüşüp A.H.A vasıtasıyla cevap vereceğini söyledi. Bir süre sonra taleplerimizi kabul ettiklerini ve istediğimiz 500 bin TL'yi parça parça vereceklerini söyledi. Muhtar A.H.A'dan daha sonra bu paraları elden teslim aldık. Süreç içerisinde Şükrü Genç'in özel kalemi Şehnaz Bulut ile birçok kez görüştük, istediğimiz paraları ödeyeceğini söyledi ve ödediler. Bu şekilde Sarıyer Belediyesi’nden 550 bin TL aldık."

Köşemin 3500 vuruşluk sınırını aştığımdan itirafları burada kesiyorum. DHKP/C’lilerin itirafları ışığında CHP’li İBB’de neler yaşanacağını az çok tahayyül edebiliriz. İstanbul’da kazandığı ilçe belediyeler üzerinden terör örgütlerine destek veren CHP bakalım İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarını terör örgütlerine aktaracak mı yoksa terörle arasına mesafe koyabilecek mi, takipteyiz!