24 Eylül 2020 Perşembe / 6 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Cihad Allah’ın emridir!

28 Temmuz 2017 Cuma
 
     
 

Bugünlerde din cahillerinin ve dini terimlerden rahatsız olanların cihad kelimesi üzerinden saçma sapan açıklamalarına ve yazılarına şahit oluyoruz.

Bu terim DAİŞ, Elkaide, Boko haram gibi örgütlerin kanlı eylemleriyle özdeşleştirilince cihad deyimi tüyleri diken diken eden bir  kelimeye  dönüşüyor.

Dolayısıyla  islamafobiayı besleyen etkenlerden biri de ister istemez cihad terimi oluyor.

***

Tabii cihadın ne olduğunu nasıl icra edildiğini kaynağından doğru biçimde öğretemezseniz birileri eline silahı alır cihad ediyorum diye kanlı eylemler gerçekleştirerekcihadın kendisini katleder!

Uzatmayalım cihadın dindeki yerini ispat için ayetler ve hadisler sıralayacak değilim.

Demem o ki, İslam’ı sahih kaynaklarından öğrenenler, cihadın Allah’ın emri olduğunu bilir.

Kişinin kendi kötülükleriyle mücadelesi anlamına gelen cihadı kastetmiyorum, ona bakarsan Merhum Said Havva cihadı beşe ayırır, ben silahla yapılan ve yapılması gereken cihaddan bahsediyorum. (İyi niyetlileri tenzih ederim ama cihadı sulandırmak isteyenlerin nefisle cihadı öne çıkararak saptırmaya çalıştıkları da bir vâkıa.)

***

Cihad, İslam toplumunun saldırılara karşı kendisini koruma ve şartları oluştuğunda Allah’ın adını yüceltmek için yapılan silahlı işin adıdır.

Cihad, İslam toplumunun ihtiyacı olan uzmanların yetiştirilmesi, malzemelerin üretilmesi ve kurumların tesisi olarak tanımlanan  kifâi farzlardan biridir.

Cihad da bir farz-ı kifâyedir ve cihadın İslam toplumundaki kurumsal karşılığı ordudur.

Cihad etmek isteyen orduya katılır.

Tabii ordunun da İslam toplumuyla ve değerleriyle bütünleşmesi esastır.

***

Nutuk’ta anlatılan erlerin kelime-i şehadet getirerek ölüme gitmelerinin temelinde bu cihad ruhu yatmaktadır.

Çanakkele de milli mücadele de cihad kurumu olan ordumuzun ve cihad ruhu taşıyan milletimizin eseridir.

Geleceğimizin garantisi de ordumuzun ve milletimizin cihad ruhuna sahip çıkmasına bağlıdır.

Kifai farzın bir özelliği de ihtiyaç duyulan alanda açık kapatılmamışsa  -söz gelimi düşman memleketi işgal etmiş askeri imkanlar yeterli değilse- o zaman her Müslümanın gücü nisbetinde cihada iştirak etmesi -seferberlik- farzı ayna dönüşür.

Milli Mücadele’de ve 15 Temmuz’da milletimiz bu farzı ifa etmiştir.

***

Şehitlik de cihad kurumuna ait bir rütbedir.

Ve gerçek şehid Allah için savaşırken hayatını kaybeden askerler, güvenlik güçleri ve onlarla birlikte mücadele ederken ölenlerdir. (Cihad haricinde ölenlerin şehitliği hükmi şehitliktir.)

Siz eğer cihadın bu kurumsal yapısını çocuklarınıza öğretmezseniz birileri çıkar ayet ve hadis mealleri okuyarak çocuklarınızın  eline silahı verir ve cihad adı altında cinayetler işletebilir.

Hülasa cihad Allah’ın emridir ve İslam toplumunda ordunun görevidir.

Müfredata cihad teriminin konulmasına itiraz edenler din adına cinayet işlenmesine  yardımcı olduklarının farkındamıdırlar acaba?!