17 Nisan 2021 Cumartesi / 5 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Cizre'de 18 İngiliz casusu

12 Şubat 2020 Çarşamba

Cizre'de 4-12 Eylül 2015 tarihleri arasında sokağa çıkma yasağıyla birlikte PKK'ya yönelik operasyonlarda resmi olarak açıklanan rakkamlara göre 32 teröristle birlikte 800 kilo patlayıcı ele geçirilmişti. Ancak söylentiye bakılırsa Cizre'de yaşanan olaylarda HDP'li provakatörlerle birlikte PKK'lıların dışında yabancı ajanlar da vardı.

Hatta 18 İngiliz ajanının varlığı saptanmış, bunlardan 4'ününse ölü olarak ele geçirildiği söylenmekteydi. Dönemin İçişleri Bakanı Selami Altınok'un Cizre ile ilgili verdiği rakkamlar bu iddiaları doğrulamaktaydı!

Altınok'un açıklamasında 32 teröristin ölü ele geçirildiği vurgulanmıştı. Ancak basına yansıyan bilgilerde Cizre'de sadece 16 defin yapılmıştı; bunun önemli bir bölümünüyse sivil vatandaşlar oluşturuyordu.

Sayın Erdoğan’ın "Çözüm süreci boyunca PKK silah depoladı" açıklaması bölgede oluşan otorite boşluğundan yararlanan yabancı istihbarat kuruluşlarının da bu dönem içerisinde Doğu ve Güneydoğu illerinde konuşlandığı kanısını yaygınlaştırdı. Ölü ele geçirilen teröristlerin kimliklerı açıklanmamıştı, bu da iddiaların güçlenmesine neden olmuştu. Garip şleyler oluyordu bölgede. Örneğin Merkez Tümen Komutanlığı önünde fotoğraf çektirirken yakalanan 2 Fransız turistle ilgili herhangi resmi bir açıklama yapılmamıştı! Bu iki Fransızın Şırnak olaylarının en yoğun olarak yaşandığı Ömer Kabak Meydanı'nda yer alan Menekşe Otel'de kaldığı, el konulan fotoğraf makinelerinden askeri noktaların fotoğraflarının, gösteriler sırasında hem polis hem de eylemcilerin ayrı ayrı resimlerinin yer aldığı ortaya çıkmıştı!

Başta İngiltere olmak üzere dış güçler PKK ve yandaşları eliyle Cizre üzerinden Türkiye'yi kargaşaya sürüklemeye çalışırken, Cizre'nin, olayların merkezi olarak seçilmesinin nedeni anlaşılmıştı. Cizre PKK'nın merkez üssü olarak biliniyordu!

Bu arada Cizre'ye 18 İngiliz ajanın geldiği ve kimliklerinin saptandığı da konuşuluyordu. Ancak bunların kaçının yakalandığı, kaçının nerede olduğu konusunda hiç bir bilgi sızmıyordu! Herşey bittikten ve ortalık yatıştıktan sonra bu 18 İngiliz ajanın ilçeye nasıl geldiği, ne yaptığı, ne zaman gittiği konusunda sorulanlar da cevapsız kaldı.

Cizre'ye 18 İngiliz ajanı gelmiş, PKK ve diğer ülke ajanlarıyla birlikte kolları sıvamış, kan gövdeyi götürmüş ve adamlar ortalıktan kaybolmuştu!