18 Ocak 2021 Pazartesi / 4 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muhittin BOŞAT
mbosat@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Demirören’in geleceği Lucescu’nun elinde!

09 Ağustos 2017 Çarşamba

TFF, 17 Haziran 1992 yılında özerkliğine kavuştuktan sonraki 25 yıl  içinde A Milli Takımımız’ın başında yabancı teknik direktör olarak Sepp Piontek ve Guus Hiddink ile çalışmış ve her iki yabancı teknik adam ile de önemli bir başarı yaşayamamıştır.

72 yaşındaki Romen teknik adam Mircea Lucescu ise bu son 25 yılda Milli Takımımız’ın başına getirilen üçüncü yabancı hoca oldu. Şimdi 2018 yılında Rusya’da yapılacak olan Dünya Kupası’na gitmek için önümüzde  4 çok önemli maç var.

Eğer Milli Takımımız bu 4 maçta istediği sonuçları alır ve Rusya’daki Dünya Kupası finallerine gitmeyi başarırsa Mircea Lucescu bir sonraki dönemde de Milli Takım’ın başında kalır. Aksi bir durumda ise Romen teknik adamın Türk Milli Takım kariyeri bu 4 maçın sonunda biter.

Milli Takım’daki olası böyle bir başarısızlık durumunda ise TFF yönetimi 2019 Haziran ayında yapılacak olan olağan genel kurulu bekleyemeden, önümüzdeki ocak ayında olağanüstü genel kurula gider ve Yıldırım Demirören’in yerine yeni TFF Başkanı Servet Yardımcı olur! Yani TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in geleceği Lucescu’nun başarısına bağlı! Öte yandan futbol kamuoyunu meşgul eden bir diğer konu da Milli Takım’daki görevinden ayrılan Fatih Terim’in yaklaşık 4.5 milyon euro tutarındaki tazminatı alıp alamayacağı ile ilgili.

Fatih Terim’in unutmaması gereken bazı çok önemli şeyler var.

1- Dört yıl önce Galatasaray Teknik Direktörü iken kendine “Eleman” diyen dönemin Galatasaray Başkanı’ndan Fatih hocayı kurtaran ve her istediğini kendisine sunan bu ülkenin Futbol Federasyonu’ydu.

2- Dört yıl önce Galatasaray’daki sıkıntılı günlerinde “Mevzu bahis olan Milli Takım’sa gerisi teferruattır” diyen Terim’in bugün ise “Ben görevden istifa etmedim, TFF beni görevden aldı” diyerek teferruata takılması ve tazminat istediğini ima etmesi 4 yıl öncesi söylemleri ile ters düşmektedir.

3- Son dönemde kendisine ödenen çok büyük maaşlara rağmen Fatih Terim kesinlikle başarılı olamamıştır. Ancak TFF yönetimi ise Fatih Terim’in görevine başarısızlığından dolayı değil, çalıştığı kuruma ve işgal ettiği koltuğa yakışmayan davranışlarından dolayı haklı olarak son vermiştir.

4- Fatih Terim yine unutmamalıdır ki bu ülke, iki ayrı şehirdeki iki büyük stadyuma “Fatih Terim” ismini vererek kendisini yaşarken onurlandırmıştır.

5- Terim’in TFF’den istemiş olduğu yaklaşık 20 milyon TL ile amatör futbolcuların oynayabileceği en az 10 amatör futbol stadı yapılabilir ve binlerce genç burada futbol oynar, yeni futbolcular buralardan yetişebilir.

6- Fatih Terim’in önünde iki seçenek var; Ya sıradan yabancı bir teknik direktör gibi davranıp TFF’den o tazminatı alacak, ya da ismi iki stadyuma verilmiş bir kahraman olarak o para ile on tane amatör stat yaptırıp isminin o tesislerde de yaşamasını sağlayacak.