26 Ekim 2020 Pazartesi / 9 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Doğru yaşamak en iyi oyunculuk dersine bedel

23 Eylül 2018 Pazar

Siccin 5’in güzel oyuncusu Rüya Önal hayatı doğru bir şekilde tecrübe etmenin en iyi oyunculuk dersine bedel olduğunu söylüyor.

Sinemamız bir değirmen gibi genç oyuncuları öğütüyor. Ama bu işte var olmayı aklına koymuş ve yeteneği ile güzelliğini birleştermiş az sayıdaki kadın oyuncu buna direniyor. Doktorlar dizisi ile Ada Zombilerin Düğünü ve Sınav filmleriyle öne çıkan Rüya Önal’da bu isimlerden. Evlilik sonrası meslekten biraz uzaklaşsa da tiyatroyla bağlantısını hiç koparmayan Önal Siccin 5 ile fırtına gibi beyazperdeye dönüyor. Siccin 5’in çekimleri kanser köyü olarak da bilinen Karain Köyü’nde yapıldı. Biz de Rüya Önal’a bu sıradışı tecrübesini sorduk.

Senaryoyu okuduğunuzda, sizi etkileyen şey ne oldu?

Belli bir nokta ya da bölüm değil de, senaryo beni bütünüyle etkiledi. Sonuçta bir Alper Mestçi filmi ve ne ile karşılaşacağınızı tahmin edebiliyorsunuz. Ama tabi ki hikayenin başladığı yer olan Karain Köyü’nün geçmişi sizi hemen kavrıyor.

Rolünüzden bahsedebilir misiniz?

Babası yıllar önce oğlu tarafından öldürülünce yavaş yavaş aklını yitiren bir anne, kocası kaybolmuş bir yenge ve hastalıklarla boğuşan bir yeğenle birlikte yaşayan ve çalışarak onlara bakan Azra’yı canlandıryorum. Geçmişte yaşadığı bu olaylar zinciri günümüzde tekrar karşısına çıkıyor ve onu nasıl etkilediğini izliyoruz.

Daha önceki Siccinleri seyrettiniz mi? Türk korku sinemasını sever misiniz?

İyi bir korku filmi izleyicisiyimdir. Ama yerli korkuya bir önyargım vardı açıkçası. Hiç izlememiştim. Film bana geldikten ve Alper Hoca ile ilk görüşmemizden sonra hemen eve dönüp Siccin serisini izledim ve önyargımdan utandım. Gerçekten şaşırdım ve “Ülkemizde böyle işler mi yapılıyormuş” dedim.

Çekim yaptığınız yer kanser hastalığı nedeniyle boşaltılmış bir köy. Böyle bir tehdit korku filmi çekimlerine nasıl etki etti? Bu tehlike performansınızı etkiledi mi? Neler hissettiniz?

Sinemada realizmi seviyorum. Karain Köyü’nün geçmişi bu yüzden beni çok heyecanlandırdı.Duyarak etkilendiğiniz mekanın, içine girdiğinizdeki etkisi bambaşka tabi. Evlerin yapımında kullanılan taşların içindeki asbestten kaynaklanıyormuş bu hastalık. O yüzden ekip zaman zaman maske kullanarak çalıştı. Yıkık dökük bu evlerin ruhunun illa ki performansımda da etkisi vardır diye düşünüyorum.

Cinlere inanır mısınız? Çekimlerde bu anlamda bir çekince yaşadınız mı?

Bu konu ile ilgili elbette bir düşüncem var ama çekimlerde bununla ilgili bir çekince yaşamadım.

"İyi bir korku filmi izleyicisiyimdir. Ama yerli korkuya bir önyargım vardı. Siccin serisini izledim ve önyargımdan utandım."

Nasıl bir hazırlanma süreci geçirdiniz ?

Role hazırlanmamın ilk sürecini, Alper Hoca’nın yarattığı Azra’yı ondan dinlemek ve anlamak oluşturuyor. Sonrasında sete çıkmayı bekledim açıkcası. Çünkü  kafanızda yarattığınız oyun, rol arkadaşlarınızla paslaştığınızda, mekanla ve bu doğrultuda girdiğiniz duyguyla değişkenlikler gösterebiliyor. Sadece etki altına girdiğim sahneleri nasıl yaparım diye düşündüm ve ayna karşısında çalıştım.

Sinemada en çok hangi türü seversiniz? Türler arasında fiziğinizin hangisine daha çok uygun olduğunu düşünüyorsunuz?

Gerçeklik ve bu doğrultuda yaşanmış olaylardan kurgular beni daha çok etkiliyor. Her türü izlerim ama dram ve biyografi bu anlamda daha ağır basıyor. Oyunculuk fiziksel olarak değerlendirilmemelidir bence. Fiziğimin değil de oyunculuğumun her türe hitap ettiğini söyleyebilirim.

 

YEŞİLÇAM FİLMLERİNİN HASTASIYIM

Sinemamızın kökleri Yeşilçam’a dayanır. Yeşilçam filmlerini sever misiniz? Oyunculuğunuzda Yeşilçam etkisi var mıdır?

Yeşilçam filmlerinin hastasıyım. Bayılırım. İzlemediğim film çok nadirdir. Her filmi de en az üç kere izlemişimdir. Oyunculuğu seçmemde de şöyle bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Her  filmdeki kadın oyuncunun yerine koyardım kendimi. Nasıl hissettiğini düşünüp, onu hissetmeyi oynardım içimde. Aşk, sevgi, kavga vs... O yaşlarda deneyimlemediğiniz ama hayal edebildiğiniz duygulardı ve ilk Yeşilçam filmlerinde gördüm bu duyguları. En rahat doğal gözlem alanı olmuş aslında benim için.

Oyuncu olmayı ne zaman istediniz? 

Çocukluğumdan itibaren bir sahne merakım vardı. Ama bu sadece oyunculuk değildi. İlk olarak şarkı söylemekle başladım mesela. Sonrasında kulağımın olup, ses rengimin olmadığına karar vermemle oyunculuğa adım atmam gerçekleşti. Bir şekilde izlenilesi ve alkışlanası bir iş yapmak istedim galiba.

 

Sinemaya ara verip yaşamaya başladım

Sinemada en son Talip Ertürk ile Murat Emir Eren’in filmi Ada’da oynadınız. Sonrasında uzun zaman sizden haber alamadık. Bu arada neden sinemadan uzak kaldınız?

Evet ‘Ada Zombilerin Düğünü’ nden sonra hem sinemaya hem de televizyona uzun bir ara verdim. Ama tiyatro her zaman devam etti. Evlenip ev hayatına çekilmek istedim. 

Perde güzel kadını sever. Ama oyuncu güzelliğine tecrübe ve kabiliyetini de katmalı. Bu anlamda nasıl bir yapılanma içindesiniz?

Aslında verdiğim bu ara o yapılanmayı hızlandıran bir süreç oldu benim için. Çünkü ne kadar hayatın içinde olup onu her hali ile yaşarsanız, kazanımlarınız bir o kadar artıyor. Aslında olay, her şeye vakit ayırabilmek. Bol bol kitap okumak, oyun izlemek, seyahat etmek, yeni insanlar tanımak, yeni hobiler edinmek vs... Bunun iyi oyunculuk derslerine bedel olduğunu düşünüyorum.

1980’lerde varolan kadın filmlerini 2000 sonrası sinemamızda göremiyoruz. Bu anlamda bir eksiklik olduğunu düşünüyor musunuz? 

1980’li yıllar Türkiye için önemli yıllar, askeri bir darbe ve kısıtlanan özgürlüklerle hayatlar devam ediyor. Her eve televizyonun girmesi başlı başına bir değişim sebebidir sanırım. Yaş itibariyle tanık olmasam da, özgürlüklere olan özlemle birlikte, o yıllarda kadın sorunlarının daha çok gündeme gelmeye başladığını, sinemamıza da çok değerli yapıtlarla yansıdığını biliyorum. Ödenen bedeller olduğunu tahmin ediyorum ancak bakış açıları ve duruşları ile bu sektörde kadınlar adına zor bir misyon üstlendikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.