30 Kasım 2020 Pazartesi / 14 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Zeliha Saraç
zsarac@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Dolar Yükseliyor, Petrol düşüyor, Neden?

08 Aralık 2014 Pazartesi
Dolar bugün , Türk Lirası karşısında neredeyse iki ayın en yüksek seviyesini gördü.Yazıyı yazdığım dakikalarda  2,28 seviyesini aştı.27 kasım tarihinde en düşük 2.2050 seviyesini görmüştü.Euro TL aynı günlerde 2.7493 seviyesine kadar gerilemişti.Şu an 2.7960 ‘ta ..
 
Bugün çeşitli internet siteleri ve gazetelerde bir açıklama vardı.BİS’ten gelen..BİS nedir? Uluslararası Ödemeler Bankası..Yani bankaların bankası, dünyada ki bankaların babası ..Merkezi İsviçre Basel’de .. 17 Mayıs 1930 tarihinde kurulan , Uluslararası Ödemeler Bankası ( BIS ) dünyanın en eski uluslararası finans kuruluşu Dünya GSYİH'nın yaklaşık % 95 oluşturan , dünyanın dört bir yanından ülkeleri temsilen 60 üyesi var.Bunlar dünya  merkez bankaları ..BİS’in  iki temsilciliği var.ilki Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde ve diğeri Mexico City'de .
 
Merkez bankalarının bankası olarak bilinen, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) doların son yıllarda neden güçlü kaldığını açıkladı.
 
BİS der ki; doların gücünü korumasındaki en büyük etken dünya çapında merkez bankalarının döviz rezervlerini hâlâ dolar cinsinden olması…Kurumun açıkladığı raporda ki bazı bilgileri aktarayım sizlere; ‘’Dolar bölgesi yani merkez bankalarının döviz rezervlerini dolar cinsinden tutmaları devam ediyor. Bu bölge şu anda küresel ekonominin yarısından fazlasını oluşturuyor. Para birimlerinin Euro’ya karşı dolar karşısında daha stabil olan ülkeler, döviz rezervlerini dolar cinsinden tutuyor”
 
Raporda dikkat çeken uyarı doların saltanatı sürdüreceği yönünde …BİS der ki eğer doların bu yükselişini sürerse (şu an dolar endeksi  89.40 seviyesinde, en son 9 mart 2009 senesinde 89.45’i görmüş ) bazı şirketlere zarar verebilir ve kırılganlıkları artırabilir … Gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının ve dış borç yüklerinin olması sebebiyle kur risklerinin olduğunu ve borçlarının yüzde 75’ninin dolar olduğunu yazdığı raporunda özellikle Çin, Hindistan ve brezilya vurgusu yapılmış.
 
Bu arada hatırlatayım 16-17 aralık’ta ABD merkez bankası FED’in 2014 son toplantısı var.Sonuçlarını Çarşamba akşamı 21.00’den sonra öğreneceğiz.Bu toplantıdan çıkan mesajlar önemli olacaktır.Ancak bir tahmin yürütemiyorum.FED muhtemelen hem verileri hem güçlü doları hem de hızla düşen petrol fiyatlarını baz alacaktır..
 
Petrol demişken bir raporda Yatırım bankası Morgan Stanley’den geldi.Kurum 2015'te Brent petrolün varil fiyatının 43 dolara kadar düşebileceğini söylüyor.gerekçe olarak ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün arzda bir değişiklik yapmayacağı ve  dolayısıyla  piyasalardaki risklerin balansının bozulacağını ve  ,petrol arz fazlasının 2015'in ikinci çeyreğinde zirveye gelebileceği öngörülüyor.Morgan stanley, 2017’de petrolü 75-115 dolar arasında 2018 senesinde ise 80-120 dolar arası tahmininde bulunmuş.
 
Arda adına birçok rapor açıklanıyor.Çeşitli Nobel ödüllü  iktisatçıların ve ünlü yatırım gurularından uyarılar geliyor.
 
Piyasa fiyatları dengesiz..Rusya yumuşamıyor,IŞID sertleşiyor…Bu işaretleri doğru okumalıyız ve mümkün olduğunca tarafsız düşünüp realiteyi görmemiz gerektiğini olan inancım dolayısıyla dikkatli temkinli düşünmeliyiz…
 
Kalın sağlıcakla 
 
Zeliha SARAÇ
Twitter.com/zelihasrc