06 Aralık 2020 Pazar / 20 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ahmet KEKEÇ
akekec@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Dünyanın en büyük teröristi

25 Eylül 2018 Salı

1923 yılında Almanya'da doğdu. “Nazizm”in yükselişiyle birlikte ülkesinden kaçtı. Harvard Üniversitesi'nde okudu ve uluslararası ilişkiler alanında doktora yaptı. 1968 yılında Nixon'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı oldu. Bu dönemde ABD'nin dış politikasını belirledi ve 1973 yılında Dışişleri Bakanlığı’na yükseldi. 

Demokratlara karşı yürüttüğü stratejik seçim kampanyası, Nixon'un seçilmesi ve Vietnam savaşının dört yıl daha uzamasıyla sonuçlanmıştı. 

İlk icraatı buydu. 

Amerika bu savaşta, İkinci Dünya Savaşı'nda sarf ettiğinin iki katı, yani 4 milyon ton bomba ve napalm kullanmış, tam 3 milyon Vietnamlıyı öldürmüştü. 

Vietnam'da yaşananlar Kamboçya'da da tekrarlandı. 

Kamboçya'yı bombalayan uçakların üzerinde “Öldürmek bizim işimizdir, işimiz ne güzeldir” yazıyordu. 

Bengladeş diktatörü Yahya Han'la anlaşarak, demokrasinin ilgasına karşı çıkan Doğu Pakistanlıların katledilmesini sağladı. 

Şili'deki demokrat rejime vurulan darbe ve diktatör Pinochet'nin arkasındaki “gizli el” yine oydu. Pinochet döneminde öldürülen ve gözaltında kaybolan binlerce kişinin "birinci dereceden" mesulü oldu. 

1970'li yılların başında Endonezya Devlet Başkanı Ahmed Sukarno'yu devirip Suharto'yu başa geçirdi. Yüz binlerce insan katledildi. Onun sayesinde CIA Endonezya'da inanılmaz ayrıcalıklara ulaştı. (İlginç bir ayrıntı: 2000’li yılların başında, ABD arşivleri ve istihbarat raporlarından yola çıkılarak hazırlanan bir kitap ABD yönetimi tarafından toplatıldı. Kitapta Endonezya'daki katliamların arkasında ABD'nin bulunduğu yazıyordu.)

60'lı ve 70'li yıllarda Afrika'da çok sayıda örgüt kurdurttu. 

Daha sonra "örgütler arası savaş"ı kışkırttı. 

Güney Afrika'da, Amerikan gizli polisini devreye sokarak giriştiği bir başka manipülasyonda, milyonlarca insanın katledilmesine neden oldu. Zimbabve, Zambiya, Namibya, Angola ve diğer Afrika ülkelerinde de benzer icraatlar sergiledi. 

Angola'da yıllarca süren ve 500 bin kişinin hayatına mal olan katliam da onun eseridir. 

Dünyanın bu en büyük teröristi kim? 

Kim olabilir, Henry Kissinger elbette... 

Yukarıda özet halinde sunduğum “icraatlar kalemi”nin müellifi Amerikalı yazar Christoper Hitchens... 

Hitchens, “The Trial of Henry Kissinger” (Henry Kissinger'ın Yargılanması) adlı kitabında Kissinger'ı savaş suçlusu ilan ediyor. Hitchens'e göre, eski Şili diktatörü General Pinochet ve Slobodan Miloseviç mahkeme önüne çıkarılıyorsa, Kissinger haydi haydi yargılanmalıdır. 

Mısır, Kıbrıs, Yunanistan ve daha birçok ülkede yaşanan siyasi kaosun, askeri darbelerin arkasındaki isim olan Kissinger'in, aleyhine yazı yazan gazetecileri de öldürttüğünü belirten Hitchens, Washington'da bir gazetecinin öldürülüşünün arkasındaki kişinin yine Kissinger olduğunu iddia ediyor. 

Dikkatinizi çekerim: 

Kissinger, ikiz kulelere yapılan saldırıdan sonra, “Ülkemiz bu saldırıya ivedi olarak, misli ile cevap vermek zorundadır” diyen ilk kişidir. 

Latin Amerikalı yazar Eduardo Galeano, Afganistan'ı bombalamaya hazırlanan ABD'yi eleştirdiği makalesinde şöyle diyordu: “Bence şu anda öncelikli olarak yapılacak iş Kissinger'ın kendisini bombalamaktır. Kissinger, Bin Ladin ya da dünyadaki herhangi bir teröristten çok daha fazla olayın sorumlusudur. Endonezya'dan Kamboçya'ya, Güney Afrika'dan Bangladeş'e dünyanın birçok yerinde devlet terörüne 'destek, mali kaynak ve ilham' veren, Kissinger'ın bizzat kendisidir.”

Bugün terör örgütlerini silahlandıran (DEAŞ türünden oluşumlara yol açan) ABD’li siyasetçiler (ve generaller), Kissinger’ın sülbünden gelmiştir. 

Kissinger, ayrıca, “Kimsenin telefonuna çıkmaz” denilen Trump için tek istisnadır.