Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Beyinsiz Adam
Lukasaluka@gmail.com
Yazarın Sayfası

Dünyayı biz mi yok edeceğiz? Güldürmeyin beni!

23 Aralık 2012 Pazar

İnsanoğlu çevreyi kirletiyormuş. Marketten aldığımız poşetler doğada kaybolmuyormuş. Yahu dünyanın yaşı 4 buçuk milyar.  Süt almak için markete gidip plastik poşetle geri döndüğümde koca gezegeni yok edebiliyorsam bence o gezegen intihar etmeli!

Sürekli insanoğlunun dünyayı nasıl mahvettiği konuşuluyor. İnsanoğlu şöyle kötü, böyle pis… Öncelikle şunu söyleyeyim, insanoğlu candır. Tabiattaki en sevdiğim canlı türüdür. Bir Maldiv tavşanı ya da Kongo yılanıyla sohbet edemezsiniz, sevgilinizden ayrıldığınızda bir kutup ayısının omzuna başınızı yaslayıp ağlayamazsınız. Sizi teselli etmek yerine muhtemelen yemeyi tercih eder, anlatabiliyor muyum?

İnsanoğlu çevreyi kirletiyormuş. Marketten aldığımız poşetler doğada kaybolmuyormuş. Yahu dünyanın yüzölçümü 510 milyon kilometrekare. Dünyanın yaşı 4 buçuk milyar. Ben süt almak için markete gidip plastik poşetle geri döndüğümde koca gezegeni yok edebiliyorsam bence o gezegen intihar falan etmeli. Yapmayın lütfen. Dünya 4 buçuk milyar yılda ne badireler atlattı. Dinozorları düşünün. Ya da Moğolları. Dünya onlardan sonra bile ayakta kalmayı başarmış. Senin üç kuruşluk market poşetinle mi yok olacak?

AĞACI FİL DİKSİN, ÇÜNKÜ O YİYOR

Dünyayı gerçekten çok küçümsüyorsunuz. Bir örnek vereyim. Bakın dünyada 7 milyar insan yaşıyor ve bunlar ortalama olarak iki günde bir, çok afedersiniz, büyük abdest bozuyorlar. Elbette bunların arasında Müslüman olmayanlar var, onlar da kaka yapıyorlar diyelim. Bunun ayıbı yok, lütfen kimse yüzünü buruşturmasın. Herkes yapıyor bunu. Hiç ummadığınız insanlar bile yapıyor. Şimdi bu 7 milyar insan iki günde bir büyük abdest bozuyor. Günde milyonlarca ton kaka eder bu. Tam sayı da verebilirim ama böyle bir hesaplamayı yapmayı mide bulandırıcı buluyorum. İşte bu milyonlarca ton dışkının çoğu denizlere gidiyor ama ne gariptir ki bugün hala o denizler pırıl pırıl. Nasıl oluyor bu?

Cevabını vereyim: Çünkü o yaptığınız sizin için büyük ama dünya için küçük bir eylem. Dünya dediğimiz şirin gezegen bu kıytırık sorunlarla baş edecek bir güce ve cüsseye sahip. Türkler de hesaba katıldığında ortalama bir buçuk metrelik bir canlı türünü çok da iplemiyor dünya!

Ama maalesef insanoğluna çok yükleniliyor. İnsanoğlu günah keçisi. Bir karalama kampanyası hüküm sürüyor. İnsanoğlu şöyle kötü, böyle pis… Peki dünyanın geleceğini düşünen başka bir canlı türü söyleyin bana. Dünyanın daha iyi bir yer olması için savaşan bir böcek türü gösterin. Siz bir Bengal kaplanının yere düşen sigara izmaritlerini topladığına şahit oldunuz mu? Ya da bir Asya filinin “Bugün iki ağaç az yiyeyim de ormanlar yok olmasın” dediğine? Bir fil yılda yüzlerce ağacı kökünden söküp mideye indiriyor. Peki siz ağaç diken bir file denk geldiniz mi? Biz dikiyoruz,  beyefendiler afiyetle yiyor, yok öyle yağma! “Hadi sen de bir ağaç dik”miş? Ben ne dikeceğim, fil diksin!

SANKİ BABAMIZDAN GEZEGEN KALDI

Dünya yarın yok olacaksa bunda bütün canlılar olarak eşit sorumluluğumuz var. Bir örümcek de şapkasını önüne koyup düşünecek, bir karıncayiyen de.

Bir de 'daha iyi bir dünya'cılar var. Daha iyi bir dünya mümkünmüş? Bak sen! Gören de 50 gezegen dolaşmış da gelmiş zanneder. Diğer gezegenleri görmüş de burayı beğenmiyor. Canınız isterse! Beğenmeyen Mars’a gitsin. Oraya gittiğinizde de papağan gibi aynı cümleyi tekrarlarsınız: “Daha iyi bir Mars mümkün…” Hee mümkün.

Pelikanların soyları tükenmesin diye yaptıklarımızı bir düşünün. Yiyecekleri, içecekleri ayaklarına gidiyor, aman çiftleşsinler diye ortamlar ayarlanıyor. Gel keyfim gel. Maalesef pek çok pelikanın bu durumu suistimal ettiği de bilinen bir gerçek. Nasılsa kimse kılımıza dokunamaz mantığıyla hovardalığın dibine vuruyorlar.

Çocuklarımıza iyi bir dünya bırakmalıymışız… Buna da katıla katıla gülüyorum. Sanki hepimize babamızdan gezegen kaldı. Ailecek işletiyormuşuz da biz de çocuklarımıza bırakacakmışız gibi… Ciddi anlamda dalga geçiyorlar bizle.

İleride oğlum olursa karşıma alıp konuşacağım. “Bak yavrum, artık bu dünya sana ait. Ben bugüne kadar yaşamasını sağladım. Yeri geldi market poşeti yerine kese kağıdı kullandım. Yeri geldi market poşeti yerine ellerimle taşıdım. Neticede bu poşeti kullanmadım. Ve bu sayede dünya hala yaşanabilir bir yer. Ona iyi bak. Mal iyi durumda. Malda sıkıntı yok. Hiroşima’da ufak bir çatlak olmuştu, yaptırdık, gezegen yürür halde. Sen de çocuklarına iyi halde bırak. Bunun için yapman gerekeni biliyorsun: Sakın market poşeti kullanma!”

Yazık ya, gerçekten sinirlendim pazar pazar.

https://twitter.com/beyinsiz_adam