06 Ağustos 2020 Perşembe / 16 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Alin TAŞÇIYAN
atasciyan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

EFA Ödülleri için gerisayım

02 Aralık 2014 Salı

27. Avrupa Film Ödülleri için oylama 4 Aralık’ta sona erecek. Ödüller 13 Aralık gecesi Letonya’nın başkenti Riga’da sahiplerini bulacak. Büyük usta Agnes Varda’da sinema sanatına yaptığı eşsiz katkılardan dolayı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü bu törende alacak. Dünya Sinemasında Başarı Ödülü ise “12 Yıllık Esaret” filmiyle Oscar kazanan Steve McQueen’e verilecek. Canlı yayın, Türkiye saatiyle 20.00’den itibaren www.europeanfilmawards.eu adresinden izlenebilir. 

Nuri Bilge Ceylan’ın Ebru Ceylan ile birlikte yazdığı Altın Palmiyeli filmi “Kış Uykusu” Avrupa Filmi, Avrupalı Yönetmen ve Avrupalı Senarist kategorilerinde ödüle aday gösterildi. Çok güçlü rakiplerin varlığına rağmen “Kış Uykusu” favori sayılıyor... Güçlü rakipler Andrey Zvyagintsev’in “Leviathan”, Pawel Pawlikowski’nin “Ida”, Ruben Östlund’un “Turist” ve Lars von Trier’in “Nymphomaniac-yönetmenin kurgusu” filmlerinden oluşuyor.

***

Avrupa Film Akademisi - EFA’nın bu yıl Cannes Film Festivali’nin ödüllü filmlerinin ağırlıkta olduğu bir liste oluşturması nedeniyle onun dümen suyunda ilerleyen ya da o tarz filmlere rağbet eden bir yapısı bulunduğu akla gelmesin. Söz konusu Michael Haneke olunca Cannes’da da EFA’da da akan sular duruyor, o başka!

Avrupa Film Akademisi genelinde Kuzey ülkelerinin, özellikle de Danimarka film endüstrisinin ağırlığı kendini hissettirir. Lars von Trier’in “Nymphomaniac”ın yönetmen kurgusuyla film dalında aday gösterilmesi de bu bağlamda sürpriz değil. Cannes Film Festivali’nden Nazi sempatizanı sözler sarf ettiği için aforoz edilen yönetmene biraz da bu yüzden sahip çıkılmış ve “Melankoli” EFA ödüllerine boğulmuştu. Bu kez de “Nymphomaniac”ın birçok ülkede sansür edilmesi üzerine bir dayanışma olduğu seziliyor. Avrupa Filmi dalı adaylarının Von Trier dışında hepsinin Avrupalı Yönetmen dalında da aday gösterilmesi buna işaret... Von Trier’in yerine “İnsan Sermayesi” ile Paolo Virzi ve “Locke” ile Steven Knight dahil oldu bu kategoriye. 

“Turist” ise senaryo dalında liste dışı kaldı. Dardenne Biraderler’in “İki Gün, Bir Gece”si ve “Locke”, “Kış Uykusu”, “Ida” ve “Leviathan”ın yanına eklendi.

Charlotte Gainsbourg ve Stellan Skarsgard “Nymphomaniac”daki rolleri kadın ve erkek oyuncu dallarının iddialı adayları oldu. Oyuncu performanslarının her biri hayranlık verici bu yıl! Haluk Bilginer ile Melisa Sözen de yakışırdı aralarına... “İki Gün, Bir Gece” ile Marion Cotillard, “İnsan Sermayesi” ile Valeria Bruni Tedeschi, “Ida”nın iki başrol oyuncusu Agata Kulesza ve Agata Trzebuchowska, Keşif Ödülü - FIPRESCI Ödülü kategorisinin filmlerinden “Yaralı” ile Marian Alvarez, Avrupalı Aktris adayları.

Avrupalı Aktör kategorisi bu yıl neredeyse Britanyalı Aktör kategorisine dönüştü! “Bay Turner” ile Timothy Spall, “Calvary” ile Brendan Gleeson ve “Locke” ile Tom Hardy fiziksel anlamda da birer gövde gösterisi yapıyor! Aleksey Serebriyakov’un “Leviathan”daki performansı da eş derecede fiziksel bir gövde gösterisi!

İlk filmlere verilen Keşif Ödülü / FIPRESCI Ödülü bu yıl çok güçlü bir seçkiye sahip. Adaylar arasında iki İspanyol yapımının birden yer alması büyük bir başarı. Fernando Franco’nun “Yaralı”sının yanı sıra Carlos Marques-Marcet’nin “10,000 KM”si bambaşka açılardan sorunlu aşk öyküleri anlatıyor. Yann Demange’ın Kuzey İrlanda’da geçen aksiyon filmi “‘71” Berlin Film Festivali’nde yarıştı. Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis’in birlikte yönettikleri “Party Girl” Cannes Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü Altın Kamera kazandı. Eleştirmenlerin Haftası Ödülü’nü kazanan, tamamen işaret diliyle çekilen, anlatıcı ya da altyazı bulunmayan Ukrayna yapımı  “Plemya” (Kabile) ise hakiki bir keşif oldu. Yönetmeni Miroşlav Slaboşpitskiy’in hakikaten yıldızı parladı. 

Avrupa Film Akademisi, Avrupa Komedisi, Belgeseli, Canlandırması ve Kısa Filmi kategorilerinde de ödül verecek.