26 Ocak 2021 Salı / 12 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

“Efendi” başkanlık, mutasyona uğradı

20 Kasım 2018 Salı

Üç büyüklerin başındaki Cengiz-Orman-Koç üçlüsü; başlarda Türkiye’nin aradığı ve özlediği başkan modelinin müjdecisi gibi durdular. Ama ilk raydan çıkan Fikret Orman oldu. Ardından G.Saray Başkanı Mustafa Cengiz ipleri kopardı... Derken Ali Koç, kaçınılmaz sonucun olağan akışı içinde; o da devreye girdi.

Özellikle geçtiğimiz hafta, bu üç başkanın kendi aralarında olsun ya da kendi camialarına yönelik olsun; sert/yakışıksız/hatta terbiyesiz sayılacak ifadeleri oldu. Mustafa Cengiz’in “Bizi başka hayvan türleriyle karıştırmayın”sözünün, kime karşı söylendiği net olarak anlaşılmasa da, başta F.Bahçe Başkanı Ali Koç olmak üzere, bir çok kişi kendi üstüne ya da camiasına yönelik sandı. Bu ifadeye hemen cevap yetiştirdiler.

Adı geçen 3 başkanın bir araya gelmesini, Türk futbolunun şansı olarak görenler; onların da diğerlerinden pek farklı olmadığını görünce, ciddi bir hayal kırıklığı yaşadılar. Değişen pek bir şey yok.

***

Gerçi Ali Koç, diğer ikisinin yanında daha mülayim, daha dengeli durmaya çalışsa da; giderek dozunu arttıracak bir görüntü de vermiyor değil.

Çünkü bizim futbol taraftarı, efendi insanları sever gibi görünse de, onların bu efendiliğinin kulüplerine zarar verdiğini de düşünür. Kibar konuşan, centilmenlik kuralları içinde hareket eden, sesini yükseltmeyen başkan modelini hiç istemez. Bağırsın, çağırsın, ortama hakim olsun isterler. Hatta istemekle kalmazlar, onların böyle olmasını sağlamak için, baskı unsuru oluştururlar. Başkanlar öyle bir hale gelir ki; silik ve sönük görünmemek adına, ilkelerinden ve efendiliklerinden taviz vermek zorunda kalırlar. Fikret Orman, Mustafa Cengiz ve Ali Koç’un sıkıntısı burada!...

***

Konuştukları gibi olmadıkları halde, o kimliğe bürünmek zorunda kalıyorlar. Göreve geldiklerinde; herkesin imrenerek baktığı kibar, cana yakın, efendi, güler yüzlü karakterleri; zamanla mutasyona uğradı. Artık hiçbirinin yüzü gülmüyor. Sert, hırçın, somurtuk, laf yetiştirici oldular.

Türkiye, kavga ve tartışma ortamını bitirecek, Türk futbolunda devrim yaratacak özellikteki 3 başkanı da; kaosa ve kargaşaya kurban vermek üzere... İçim acıyor!