10 Ağustos 2020 Pazartesi / 20 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Özay ŞENDİR
osendir@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Ekran samimiyeti sever

13 Mart 2016 Pazar

Canan Karatay söyledikleri tartışma yaratan bir ekran yüzü. 

Çıktığı yayınlarla ilgili Türkan Şoray benzeri kuralları olduğu söyleniyor, bilemem.

Bildiğim fikirlerine ya da tezlerine  karşı olan insanlarla aynı programlara çıkmayı kabul etmediği. Hissiyatıma gelince popüler olmayı seviyor Canan Karatay ve egosu da giderek yükseliyor.

Her neyse yazıya Canan Karatay üzerinden başladım ama asıl dikkat çekmek istediğim şey başka. Haberturk’te Öteki Gündem programındaydı Canan Karatay.

Lahmacun yemesi  çok konuşulmuştu ya Karatay’ın, programın bir yerinde stüdyoya lahmacun geldi. Televizyonculuk açısından buraya kadar olan bitende bir garabet yok.

Ancak programı sunan Canan Cansu Özgen’in lahmacunun gelişi sırasında habersizmiş gibi yapması, “bu saatte nereden buldunuz” demesi biraz garip oldu.

Ekran samimiyet sever, programlarda reji ya da editör ekibi ekran önünde olanın haberi olmadan içeriye bırakın lahmacunu çay bile yollamaz.

Madem Canan Karatay’ın gündem olan lahmacun yeme içeriğini girmek istiyorsunuz, o zaman Hocam size bir sürpriz yaptık der sonra da yürürsünüz.

Eleştirmek için değil genç meslektaşlara ekranda samimi olmayan en küçük jest ya da mimik hareketinin bile seyircinin gözünden kaçmadığını hatırlatmak için yazdım bunu.

Yoksa Canan Cansu Özgen her gün biraz daha üzerine koyarak ilerliyor ekranda...

***

İşte Benim Stilim’de de sıra gecesi yaptılarCuma günü. E haber programında masaya lahmacun gelirse, moda programında da sıra gecesi yapılır demeyeceğim.

Öteki Gündem de gelen lahmacunun bir mantığı vardı ama sıra gecesi hakikaten bir garip oldu.

Aslında tüm yapılanların sebebi o an alınan reyting değil programın konuşulmasınısağlamak.

Nedense reyting kadar önemli hale geldi programların medyada kapladıkları yer.

Oysa medyada çok konuşulmak işe yarasaydı ne Gecenin Kraliçesi final yapardı ne de Muhteşem Yüzyıl Kösem.

***

Cuma akşamı 24 Tv’de Diyarbakır’ın Sur  Mahallesi’nden izlenimler ekrana geldi. Günler süren operasyonun ardından ve halen süren sokağa çıkma yasağına rağmen okuldan evlerine dönen çocuklara uzandı mikrofon.

“Allah o PKK’nın belasını versin” dedi ekrandaki çocuklardan birisi. Son derece basit bir cümle belki ama ağız dolu söylenmiş olması bile başlı başına bir önem arz ediyor.

Tartışma programlarında sokağa çıkma yasağı ve operasyonların gelecekte PKK’nın insan kaynağı bulmasına yardımcı olacağını iddia edenler keşke o kısacık cümleyi izleselerdi.

PKK bugüne kadar dağda yaşanan terörü şehre indirip, o şehirlerde yaşayan insanların hayatlarını cehenneme çevirince böyle bir sonuçla karşılaştık.

Tartışma programlarında fazlasıyla iddia edilen bir tez küçük bir çocuğun cümlesiyle çöktü gitti işte.