15 Ocak 2021 Cuma / 1 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul KURT
info@resulkurt.com
Yazarın Sayfası

Emekliye maaş artışı geliyor

14 Ağustos 2018 Salı

Son yıllarda başta Bağ-Kur emeklileri olmak üzere tüm emeklilere ciddi iyileştirmeler yapıldı.

Özellikle 2018 yılından itibaren her dini bayram öncesi bin liralık ikramiye almanın sevincini yaşayan emeklilere, 100 günlük eylem planında yeni bir iyileştirme daha geldi.

Yapılacak yeni düzenlemeyle emekli maaşı 1000 TL‘nin altında olan yaklaşık 150 bin civarındaki emeklinin maaşı da 1000 TL’ye tamamlanacak. Bu çalışmanın bir yıllık maliyeti yaklaşık ise 200 milyon lira civarında olacak.

Bu düzenleme sonrasında SGK'dan aldığı emekli maaşı; 600-700 TL, 700-800 TL, 800-900 TL ve 900-1000 TL arasında olan yaklaşık 130 ila 150 bin civarında olan emeklilerin aylıklarının 1000.-TL 'ye tamamlanmasıyla birlikte bir yandan emekliler sevindirilirken, diğer yandan da ekonomiye ve piyasa can suyu olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 100 gün içerisinde hayata geçirilecek düzenleme ile birlikte maaşı 1000.-TL 'nin altında emekli kalmamış olacak.

 

Bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

SGK tarafından gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenmektedir.

İlk defa Ramazan Bayramı’nda ödenen emekli bayram ikramiyelerinin ikinci fazı geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kurban Bayramı’nda ödenecek ikramiyelerin tarihini kamuoyuna açıkladı. BAĞ-KUR ve SSK emeklileri 16 Ağustos 2018 tarihinde; Emekli Sandığı emeklileri ise 17 Ağustos 2018 tarihinde ikramiyesini almış olacak.

 

İkramiye kimlere ödeniyor?

Bayram ikramiyesi, SGK emekli aylığı ve geliri alanlara her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nda verilen bir ödemedir.

SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanların yanında şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bu imkândan yararlanabilir.

 

Başvuru şartı yok

Bayram ikramiyesinden yararlanmak için başvuru yapmaya gerek bulunmuyor. SGK, doğrudan dosya bazında işlem yaparak emeklinin veya hak sahiplerinin banka hesaplarına ödeme yapıyor.

Birden fazla dosyadan gelir/aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye imkân veren dosya üzerinden ödeme yapılıyor.

 

Hisse oranına dikkat!

SGK’dan emekli aylığı veya geliri almaya kazanan sigortalını vefat etmişse, bayram ikramiyesi hak sahiplerine ödenir. Yani, dul ve yetim aylığı alanlara ödenecek bayram ikramiyesi hisseleri oranında hesaplanır.

Örneğin, vefat eden sigortalının eşi yüzde 50 hisse oranına sahipse, alacağı bayram ikramiyesi de 500 Türk Lirası olacaktır.

 

Sürekli işgöremezlikte derece uygulanır

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi verilir. Yani, meslekte kazanma gücü kaybı oranı yüzde 40 olan bir sigortalı 400 Türk Lirası tutarında bayram ikramiyesi alır.