Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Saadet ORUÇ
soruc@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Emine Erdoğan Hanımefendi’den Vatikan’da 'insani ve ahlaki müşterekler' vurgusu

07 Şubat 2018 Çarşamba

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kritik bir kavşakta gerçekleşen Vatikan ziyareti çerçevesinde yapılan bir buluşma, küresel sorunlara atılan eril düğümlerin kadın bakış açısıyla çözülmesi umudunu yeşertti. 

Bu önemli toplantıya geçmeden önce, ziyaret ile ilgili olarak kullandığım “kritik” ifadesini biraz açayım. 1959’dan bu yana cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen bu ilk ziyarette Papa ile olan görüşme, sadece Katolik dünyaya değil, aynı zamanda farklı coğrafyalara da mesaj niteliğinde olacaktı. ABD’nin Kudüs provokasyonuna karşı Papa ile Cumhurbaşkanımız arasında oluşan yakalanan ortak yaklaşım, farklı konu başlıkları için de bir çözüm umudu sunabilecekti. 

Öyle de oldu. Bu ziyaretin yansımaları, ziyaret kadar güçlü olacak kanısındayım. 

Emine Erdoğan hanımefendi başkanlığındaki Türk heyetinin, Vatikan Kadın Danışmanlar Konseyi ile gerçekleştirdiği toplantıda da, güncel ama aynı zamanda felsefi mesajlar da verildi. 

Vatikan Kültür Bakanı Kardinal Ravasli ve Vatikan Kadın Danışma Konseyi Başkanı Consuelo Corradi’nin evsahipliğinde gerçekleşen toplantı, Ravasli’nin açılış konuşmasıyla başladı. 45 yıl öncesinden Türkiye hatıraları biriktirmiş olan Kardinal, arkeoloji çalışmaları çerçevesinde pek çok yeri ziyaret etmiş. Pamukkale’den Kapadokya’ya kadar ülkemizin pek çok değerinden gıpta ile söz etti. 

 

Ruhun beslendiği yerde maddi mücadelelerin anlamsızlığı

Emine Erdoğan hanımefendi toplantıya hitabında, terör, mülteci ve çevre sorunlarının altını çizerken, kıymetli ve kaçınılmaz bir işbirliği zemini tarif etti. İnsani ve ahlaki müştereklerde buluşmanın anlamına dikkat çeken Emine Erdoğan hanımefendi, Türkiye’nin 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yaptığını hatırlattı. 150 bin Suriyeli çocuğun kayıp bir nesil olmaması için başlatılan eğitim seferberliğine atıfta bulundu. Medeniyetler arasındaki mücadele şiddetlenirken, “ruhun beslendiği yerde maddi mücadeleler önemini kaybeder,” dedi. “Bu buluşma ile farklılıklar değil, ortaklıklar için bir tohum ektik” sözleriyle, Vatikan Kadın Danışma Konseyi ile yapılan toplantıya verdiği önemi dile getirdi.  

 

Türkiye’de kadın zirvesi önerisi

Türkiye’de bir kadın zirvesi yapılmasını öneren Emine Erdoğan hanımefendi, Türkiye’deki kadın akademisyen oranının % 45 olduğunu belirtti. 

İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Konseyi Başkanı Esra Albayrak ise Vatikan Kadın Danışma konseyi ile İİT Kadın Konseyi’nin yakın zamanlarda kurulmuş olmasının önemli bir tevafuk olduğunu söyleyerek, işbirliği olanaklarına dikkat çekti. Vatikan Kadın Konseyi Başkanı’nın “insanlık” kavramının günümüzde ne gibi değişiklikler geçirdiği ve insanlığın geleceği konulu çalışmalarına atıf yapması, toplantının güncel başlıklarının yanı sıra felsefi anlarından birisini teşkil etti. 

“Dünyanın geri kanalı için kadın bakış açısı nasıl bir katkı sunabilir” sorusu, yuvarlak masa formatında yapılan toplantının ana sorusunu oluşturdu. 

Emine Erdoğan Hanımefendi başkanlığındaki heyette yer alan hanımlar da tek tek söz alarak, toplantıya ilişkin beklentilerini dile getirdiler. 

Önemli bir zemin oluşturan bu toplantı, işbirliği olasılıklarının değerlendirilmesi kararıyla sonuçlandı. 

 

Centilmenler avlusu  

Bu arada Kardinal, konuşmaların arasında söz alarak ilginç bir anekdot anlattı. 

Eski zamanlarda, Kudüs’ün antik tapınaklarından birinde “Centilmenler” diye anılan elitlerle asiller bir avluda bir araya gelirlermiş. Farklı inanışlara sahip kişilerin buluştuğu bu avludan tapınak içine sadece sünnet olmuş Yahudiler girebiliyormuş. Avlunun sınırındaki duvarda o dönemin İngilizcesi niteliğindeki Yunanca yazılar yazılıymış. Hak etmediği halde, o duvarı geçenler ölümle cezalandırılırmış. Bu mermer plakanın şu anda İstanbul’da bir müzede yer aldığından yine gıpta ile söz eden Kardinal, Hz. İsa’ya peygamberlik ihsan edildikten sonra, İsa peygamber tarafından bu duvarın yıkıldığını anlattı. “Türkiye de bu duvarları yıkan bir ülke” diyen Kardinal, ülkemizin barış için önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekti.