07 Ağustos 2020 Cuma / 17 ZilHicce 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Murat ÇİÇEK
mcicek@stargazete.com
Yazarın Sayfası

‘Erdoğan’ı öldürün’

20 Temmuz 2016 Çarşamba

Bu nasıl darbe?”

“Boğaz Köprüsü tek taraflı kapatılıp darbe girişimi mi olur?”

“Havadan bomba atılarak kaos mu çıkarılır?”

“Yayın kesilecekse neden TÜRKSAT basılmadı?”

“Böyle darbe mi olur, olsa olsa tiyatrodur”

Bu ve bunun gibi yüzlerce soru soruldu, yorumlar yapıldı. Darbenin şekline bakılınca öyle gözükse bile durum görünenden çok farklı.

Bu darbe girişimi öyle sanıldığı gibi acemice yapılmaya çalışılan, bunu yaparken de darbecilerin eline yüzüne bulaştırdığı türden değil.

Neden mi?

Anlatayım.

Bu darbe eşzamanlı üç hareketle başarılmak istendi.

Aynı anda başlatılan hamlelerin ilki Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelde öldürmekti. Dikkat edin gözaltına almak ya da esir etmekten bahsetmiyorum. “Erdoğan eks” kodu bunun kanıtlıyor.

İkincisi Polisin kendilerine dahil olmayacağını bildikleri için en etkili gücü olan Gölbaşı’ndaki Özel Harekatı binadan çıkarmamaktı.

Üçüncüsü de yine kendilerine katılmayacaklarını bildikleri MİT’i binasına hapsetmekti.

Eşzamanlı başlatılan bu hamlelerin ikisinde nispeten başarılı oldu darbeciler. Ancak en önemli ayağında çuvalladılar. Allah-ü Teala’nın inayeti, yardımı sayesinde Erdoğan’ı öldüremediler.

Çünkü onlar da biliyordu ki Erdoğan’ı öldürmek ülkeyi başsız bırakmaktı. İletişimi kesmek, TÜRKSAT’ı kapatmak, meclisi bombalamak insanların üzerine ateş açmak halkı sadece afallatmaya yeterdi. Erdoğan hayatta olduğu müddetçe bu badirenin bu afallamanın kısa süreli olacağını darbeciler de biliyordu. Nitekim öyle de oldu. Erdoğan’ın, kendi seçtikleri liderlerinin hayatta olduğunu gören, “15 dakikayla” ölümden kurtulan Erdoğan’ın çağrısıyla darbecilere darbe yapan halk hainlerin emellerine ulaşmasına müsaade etmedi.

FETÖ’nün hainleri

Marmaris baskını ile Erdoğan’ı öldürmek için 80 bordo berelinin görev aldığı belirtiliyor. Düşünün bu bordo bereliler dağlarda operasyon yapıp, “Cemil Bayık’ı, Duran Kalkan’ı, Murat Karayılan’ı, Mustafa Karasu’yu, Bese Hozat’ı” öldürmek için görev alan askerler. Bu FETÖ’cü hainler, bu teröristleri öldürmek yerine başkomutanlarını hedef alan hainler. Bu kara leke ile yaşamaktansa idam edilmeyi bile beklemeden intihar etseler yeridir.

Gece nöbetine devam

Darbe atlatıldı ama artçılara karşı uyanık olmakta yarar var. Erdoğan’ı sayısız kere öldürmeye teşebbüs eden FETÖ’cü hainleri etkisiz hale getirebilmenin, seçilmiş lideri dik tutabilmenin tek çaresi bu. Bu dik duruş Erdoğan’ın şahsında ülkenin dik duruşudur. O “tamam evinize dönün” diyene kadar, ülkenin aydınlıkta kalması için geceleri uyanık ve ayakta durmakta yarar var. Hiçbir anlamı olmasa bile FETÖ’nün adanmışlarına karşı ülkesine adanmışların mücadelesidir bu.