10 Temmuz 2020 Cuma / 19 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Ergenlere masallar

05 Mart 2016 Cumartesi

Maze Runner, Açlık Oyunları ’ndan sonra yeni bir ergen bilimkurgusu 5. Dalga-The 5th Wave ile tanışın. Hollywood’un genç oyuncularla yüksek bütçeli popüler film tuzağının yeni aşaması...

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The 5th Wave

Yönetmen:  J. Blakeson

Senarist: Susannah Grant

Oyuncular: Chloe Grace Moretz, Alex Roe,Nick Robinson, Ron Livingston, Maggie Siff

Yapım: 2016, ABD, 112 Dk.

Bilimkurguyu çok severim. İnsanı bilindik dünyadan koparır, yaratıcı zihinlerin var ettiği yeni dünyalara göz atmamızı sağlar. Rutin yaşamdan kaçamak yapmak için birebirdir. En büyük handikapı ise hayal dünyasının yarattığı bu evrenlerin kendi gerçeklik çizgisinin çok kolay bozulabiliyor olmasıdır ki bu filmi anormal ucuzlaştırır. Hollywood bu taktiksel hataya düşmemek için özellikle bilimkurgularda roman ve hikaye uyarlamalarına dayanır. Bizim çok önem verdiğimiz, hatta klasikleşen birçok film aslında edebiyat uyarlamasıdır. Dune, Minority Report, Blade Runner gibi filmler bunlara birer örnek olarak verilebilir.

1990’ların sonuna kadar ciddi politik göndermeleri olan, güncel hayata dair gelecek için önemli öngörüler yapan bilimkurguların 2000’lerden itibaren farklılaştığını görüyoruz. Bütün ideolojiler nasıl kapitalizm tarafından sömürülüyorsa ne yazık ki bilimkurgular da aynı süreçten geçiyor. Hollywood bu sürecin sonucu olarak gençlik filmleriyle bilimkurguyu birleştiren bir yol yarattı. Kendi adıma ben bu tür filmlere ‘ergen kurguları’ diyorum. Örnek olarak Twillight, Maze Runner ve Açlık Oyunları serilerini verebiliriz.

Çıtır kız ve oğlan hikayeleri

Hepsinde genç güzel bir kız ya uzaylılarla ya da doğaüstü güçlerle uğraşır. Arada mutlaka bir aile ilişkisi, anne, baba, kardeş sevgisi ve kurtarma güdüsü vardır. Tabii bir de mutlaka aşk yaşanır. Hayattan hiç bir ders almamış kızımız yaşadığı talihsizliklerden sonra eline bir silah alır ve başlar savaşmaya. Bu tür filmlerin senaryolarında saçma bir devrim vurgusu da yapılır illa. Bağdat Caddesi’nde Che tişörtüyle dolaşan ergenin devrimi tadında yani. Bu noktada her şey ucuzlaşıyor. Saçma bir kahramanlık hikayesiyle yüceltilmiş çıtır kız ve çıtır oğlan hikayelerine de biz yeni bilimkurgu dünyası demek zorunda kalıyoruz. İşte bu hafta vizyona giren 5. Dalga tam da böyle bir film. Rick Yancey’nin romanına dayanan filmin senaristlerine bir bakayım dedim üç isim var hepsi de kariyerlerinde romantik film senaryoları yazmak dışında bir şey yapmamış. Yönetmen J.Blakson ise kariyerinin ikinci filmini yönetiyor.

Bilimkurgu romantizm  gölgesinde

Aslında onun da senarist kökenli olduğunu söylemeliyiz ama geçmişinde bilimkurguyla uzaktan yakından ilgisinin olmadığı yaptığı işlerden ortada. Kısacası bilimkurgu türü popüler ve ucuz romantizm ile pişmiş ellerde türün sadece bir gölgesi olarak devam etmekte. 5. Dalga filminin çıtır kızıysa Chloe Grace Moretz. Carry filminden hatırlayabileceğimiz 1997 doğumlu Moretz son dönemin yükselen yıldızı. Diğer meslektaşlarına göre en büyük avantajı aslında oyunculuk gücü değil. Fiziki olarak birçoğundan iyi. Bu da ucuzlaşan standartların en aradığı değer herhalde.

Filmin konusunu kısaca, 5. Dalga’da, uzaylılar tarafından yapılan öldürücü gücü gitgide artan dört saldırı dalgası dünyanın büyük bir kısmını kırıp geçirmiştir. Korku ve güvensizliğin hüküm sürdüğü bir ortamda, Cassie umutsuzca erkek kardeşini bulmaya çalıştığı bir koşturmacanın içindedir. Kaçınılmaz ve ölümcül 5. dalgaya hazırlanırken, genç kız kendisinin son umudu olabilecek genç bir adamla işbirliği yapar. Bu birliktelik Cassie’nin hiç tahmin etmediği bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağlar.