21 Ekim 2020 Çarşamba / 4 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

ASABİ ADAM
asabiadam@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Fatih Terim’in aldığı para...

15 Kasım 2014 Cumartesi

Bir takım düşünün, Avrupa Şampiyonası elemelerinde sadece Liechtenstein’ı 4-0 yenmiş. Buna karşın Avrupa futbolunda adı sanı olmayan Moldova’yla berabere kalmış. Kayda değer tek başarılı sonuç İsveç karşısında sahadan eşit skorla ayrılmak olmuş.

Yeni bir hoca ya da takım değil bu bahsettiğim. 2014 Dünya Kupası’nda Güney Kore, Cezayir, Belçika gibi takımların olduğu grupta yer almış ve ilk turda elenmiş bir takım...

***

Rusya Milli takımından söz ediyorum. Bu sonuçlara rağmen teknik direktörleriyle 2018’e kadar sözleşme yenilediler. Üstelik yılda 10 milyon dolar ücret ödüyorlar. Ne olacak şimdi, bizde alınan her sonuçtan sonra Fatih Terim’in maaşını gündeme getirenler bu tabloya bakıp ne diyecekler?

Fabio Capello büyük bir kariyerdir diyenler olabilir, haksız da değiller ama ne İngiltere ne de Rusya’nın teknik direktörü olduğu dönemde başarılı olamadı Capello. İş milli takımlarda kariyer yarıştırmaya gelirse 2008 Avrupa Şampiyonası üçüncüsü ve en iyi teknik direktör ünvanı vardır Terim’in. O yüzden bir futbol yazısı değil, futbol medyası yazısıdır bu... 

***

Bir başka futbol hatasından da söz etmek gerek. Avrupa’da teknik direktörlere ödenen paralar toplam yaratılan gelire göre yüzde hesabıyla konuşulur. Dünyanın en iyi 2 ligi, İngiltere’de gelirlerin yüzde 9’u, İspanya’da yüzde 7’si teknik direktörlere ödenen paralardır.

Daha yerel örneklerden gideyim: Hiddink, Türkiye’den yılda yaklaşık 4 milyon Euro para aldı, ayda 1-2 gün Türkiye’ye uğradı, ev bile tutmadı. Milli Takım’a kazandırdığı tek genç yetenek olmadı, futbolcu keşfetmek için sadece 3 büyüklerin maçını seyretti.

Fatih Terim’in akla hayale gelmeyecek stadyumlarda kaç maç seyrettiğini bilmez hakkında atıp tutanlar. Avrupa’da yetişen gençlerden kaçı Terim adı var diye milli formayı giymeyi kabul etti bilen var mı?

***

Kaderin cilvesi belki, yıllar önce Fatih Terim’in maaşı Meclis’te soru önergesi olmuştu. O dönem Sabah Gazetesi’nde yazıyordum ve bu önergeye destek vermiştim. Desteğimin sebebi para değil önergeyi veren ismin Sırrı Sakık olmasıydı. “Bu önerge bölgenin değil Türkiye’nin partisi olma kararını gösterir” diye yazmıştım. Şimdi Fatih Terim’e bir kez daha ayıp ediyoruz.

Süper Lig’de oynanan futbol, hocaların çapı, yöneticilerin tavrı, zeminlerin hali, futbolcuların bohem yaşamları ortada ve böyle bir ortamda ne yapacak Terim? 

Kadro seçimini eleştir, taktiğini, egosunu, hepsini eleştirmek mümkündür ve haktır ama maaş üzerinden Terim’e vurmak haksızlıktır. Bence Terim’den çok vuranı yaralıyor...