30 Kasım 2020 Pazartesi / 14 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Erhan Köknar
ekoknar@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Fenerbahçe için endişeliyim!

25 Aralık 2014 Perşembe

Fenerbahçe’nin geçen sezon sergilediği futbolu mumla arıyoruz. Bu sene Avrupa’da olmadığı için rakiplerine göre çok daha az yıpranan Sarı lacivertli ekip ne çare ki futbol olarak bir türlü bekleneni vermedi. Her hafta büyük bir düşüşle yoluna devam ediyor. Böyle giderse F.Bahçe’nin yakında dip yapması kaçınılmaz! Oysa bir ay önce Beşiktaş maçı sonrası, hele Bursaspor maçı dönüşü en zor deplasmanları bitirmiş ve büyük bir fikstür avantajı elde etmişti. Gel gör ki maçlar oynanmadan kazanılmıyor. Biraz geriye dönelim;

Kadıköy’de Eskişehir’den son dakikada alınan bir puan, Balıkesir ve Erciyesspor deplasmanlarından güç bela alınan puanlar... Bunlar F.Bahçe’nin kahır maçları. Kötü oynarken kazanmak tabii ki çok önemli ama takım haftalardır kötü oynuyorsa tehlike çanları çaldı çalıyor demektir. Paniğe belki gerek yok ama önlem almaya acilen ihtiyaç var. Ben istediğimi elde ettim diyerek hiçbir anlamı olmayan istatistiki rakamlardan söz ederek kendinizi savunmanız başınızı kuma gömmek demektir.

Bu işin bir de saha dışı var;

Fenerbahçe yönetimi sezon bitmeden önce hiçbir futbolcusuyla masaya oturmama kararı aldı. Doğru bir karar olabilir ancak uygulamada bir takım psikolojik sıkıntılarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Bekir, Kuyt, Egemen, Emre, Mert ve Webo’nun sezon sonu sözleşmesi bitiyor. Bu oyuncuların psikolojik olarak rahatlatılması gerekiyor.

İlk yarı sonuna kadar ki Mersin, Başakşehir ve Kasımpaşa maçları şimdiden stres yaptı. Özellikle Mersin İY.  Şu anda Fenerbahçe’den daha iyi durumda olan G.Saray’ı önceki hafta çok zorladılar. İsmail Kartal artık kişiliğini sahaya yansıtmalı, Emenike-Sow çift forvetine mi döner, Emenike’yi bir haftada rehabilite edip süper futbolcuya mı çevirir bilemem.

Devre arası Fenerbahçe için bir kurtuluş arası olacak. İsmail Kartal takıma yükleme mi yapacak taktik teknik anlamda ayar mı çekecek bilemem. Fizik ve kafa olarak kendini oyuna veremeyen Diego’nun devre arası hazırlıkları sırasında bu eksikleri giderip uyum sürecini tamamlamasını bekliyorum. Fenerbahçe’nin kağıt üzerinde zorlu görünen maçları erken bitirmesi sonrası fikstürün bir avantaj olmadığını gördük. Şimdi ligin ikinci yarısında hepsi bize gelecek diye bir şey uyduruldu, umut güzel bir şey ancak ortada bir gerçek de var. Fenerbahçe kötü oynuyor. Geçen sene bu aylarda açık ara yapar dediğim F.Bahçe için bugün endişeliyim. Bu ligi böyle götüremez.

Türkiye Kupası’ndaki önceki günkü maçta Fenerbahçe az kaldı Türk oyunculardan kurulu PTT 1. Lig takımı Altınordu’ya yeniliyordu. İzmir takımını kutluyorum, mükemmel oynadılar, Fenerbahçe için de söyleyecek laf bulamıyorum. Tek laf şu olabilir; Seni göreve getirdiği için Aziz Başkanı pişman etme İsmail!