15 Temmuz 2020 Çarşamba / 24 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Fenerbahçe’yi iyi diye gazlamayın

18 Eylül 2018 Salı

Kızgın çölde, güneş altında günlerce aç-susuz gezen biri; an gelir serap görmeye başlar ve kendini vaha içinde sanır... F.Bahçe’nin Konya galibiyeti de, kendini vahada sanma durumudur. Gerçeklerle ilgisi yoktur. Açlık, susuzluk, dermansızlık, çaresizlik devam etmektedir. Galip gelmesi, tamamen o günkü şansına dayanıyor.

***

Üç haftadır üst üste kaybetmiş ve karaları bağlamış bir takım, (Kurtuluş yolu arayışları içindeyken) beşinci maçına çıktığında; makus talihini yenmek için yırtınır... Fenerbahçe hiç öyle başlamadı. Sanki herşey güllük-gülistanlıkmış gibi, ilk yarı vurdumduymaz bir tavır içindeydi. İlk şutunu, ancak yarım saat geçtikten sonra atabildi. Zaten sadece iki şutla sınırlı kaldı.

Bu arada Konya, bir şutu direkten de dönerek neredeyse farka koşacaktı.

***

Eljif Elmas’ın gol attığı ikinci yarıda, F.Bahçe’nin canlandığını söyleyenler oldu. Öyle bir canlanma ki; ilk yarıdan daha beter bir şekilde fark yiyecek durumlara düştü. Kurtulması, mucizevi bir şans faktörünün eseridir. Ya da Konya’nın beceriksizliğidir.

Arada Cocu’nun marifeti, takımın isyanı gibi; galibiyeti taçlandıracak ya da sahiplendirecek hiçbir ek neden yok... 

F.Bahçe’de sorun olarak ne varsa; acısıyla, çaresizliğiyle, tükenmişliği ile aynen duruyor. Bir gram ilerleme bile söz konusu değil.

Eljif’in golü, tozların kilim altına süpürülmesini sağladı. O kadar! Anlık çözüm. Ev temizlenmedi.

***

İlkonbire alınan Benzia ve Jailson, kendi takımlarını oynarken canlı olarak göremeden sahaya sürüldüler. Takımın yüzde 90’ının adını bile bilmiyorlar. Sorun, gene söyleyemezler... Reyes alındı, daha ilk maçında kesik yedi. Jailson ne yaptı anlamadım.

Yere-göğe sığdırılamayan genç bir Barış vardı, ne oldu da enkaz altında kaldı?

Tarihten silinmiş gibi görünen ve artık F.Bahçe’de olduğu bile unutulan İsmail, hangi gerekçeyle aniden ilkonbire sürüldü? Aatıf’ı ilk dört haftada kadro dışı bırakanlar, vahiy geldi de mi Konya’da oynatmak zorunda kaldı?

Nereden bakarsan bak, F.Bahçe’deki kaos, kargaşa, belirsizlik aynen ve bütün şiddetiyle sürmekte... Serap görüntüsüne aldanmayın.

Yakıcı güneş, susuzluk, halsizlik, çaresizlik devam ediyor.