27 Ocak 2021 Çarşamba / 13 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yahya BOSTAN
yahya.bostan@yandex.com
Yazarın Sayfası

FET֒nün gizlediği ikinci ameliyat

26 Aralık 2019 Perşembe

FETÖ elebaşı Gülen’in, geçtiğimiz hafta yayınlanan son videosu okumayı bilen gözler için perde gerisinde önemli detaylar içeriyor. Bu detaylara dikkat çekeceğim ancak önce bir konuyu vurgulamam gerekiyor. 

Yapılan operasyonlar, örgütün gizli hücrelerinin deşifre edilmesi, örgüt tabanını sarsıyor ve örgüte bağlılığını zedeliyor. Sadece geçtiğimiz hafta, Bylock kullanıcısı olduğu belirlenen 260 kişiyle ilgili dev bir operasyon dalgası başlatıldı. Yani FETÖ ile mücadele sürüyor. Gülen’in son videoda verdiği mesajlar da bu operasyonlar karşısında tabanın dağılmasını, örgütten kopmaları engellemeye yönelik bir içerik taşıyor. 

Gülen bunu yaparken yıllardır kendisinden duyduğumuz, buraya yazmaktan imtina ettiğim hezeyanları tekrarlıyor. Zaten video yayınlanınca gelen tepkiler de bu hezeyanlara yönelik oldu. İnternet sitelerinde “Gülen iyice uçtu” yorumları yapıldı. 

Benim dikkatimi ise Gülen’in hezeyanları değil, sağlık durumu çekti. Asıl mesele bu.. Burayı biraz açalım. 

Videoda Gülen’in konuşmakta güçlük çektiği, kelimeleri yuttuğu, heceleri atladığı açık bir şekilde görülüyor. Bu görüntüler FETÖ elebaşı Gülen’in ciddi bir sağlık sorunu ile boğuştuğunu söylüyor. Peki, gerçekten öyle mi? 

Konuyu araştırdım. Edindiğim bilgileri ve analizimi paylaşayım: 

Açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre FETÖ elebaşının çeşitli sağlık sorunları bulunuyor. Yakın dönemde bu hastalıklara bir yenisi daha eklenmiş. FETÖ elebaşı bu yüzden geçtiğimiz günlerde iki ameliyat geçiriyor. İlk ameliyat çok ciddi değil. Bu yüzden örgüt bu ameliyata giderken çekilmiş görüntüleri “rutin sağlık kontrolü” gibi yayınlıyor. Ancak işler beklendiği gibi gitmiyor. Durum ağırlaşınca ikinci ve gizli bir ameliyat yapılıyor. Örgüt bunu tabandan ve yönetici kadrodan saklıyor. 

Neden sakladıkları malum. Operasyonlarla bunalan örgütün daha fazla paniklemesini istemiyorlar. 

Ancak ikinci ameliyatta beklenmedik şeyler oluyor. Tıp dilinde söylersek bazı komplikasyonlar. Yaş durumu da dikkate alınırsa bu ikinci ameliyatın ve komplikasyonların önemli sonuçlara yol açtığı belirtiliyor. 

Bu yüzden elebaşının propaganda mahiyetindeki konuşmaları bir süre yapılamıyor. Bu, örgüt tabanında soru işaretlerine yol açıyor. Aynı zamanda örgüt içinde dipte yaşanan güç mücadelesini de gün yüzüne çıkarıyor. Gülen’den sonra örgütün yönetimini devralmak isteyen klikler harekete geçiyor. Örgüte müzahir bazı basın organlarında, kimi üst düzey örgüt mensuplarının PR kokan haberleri çıkmaya başlıyor. Kliklere ait sosyal medya trolleri bu PR faaliyetlerine katılıyor. 

Bu gelişmeler örgütte dalgalanmaya yol açınca Gülen kelimeleri tamamlamakta güçlük çektiği her halinden belli olan o kısa konuşmayı yapmak durumunda kalıyor. 

Bu yaşanan hadise bize şunu söylüyor: FETÖ, Gülen sonrası dönemde klikler arası savaşa sahne olacak ve dağılma süreci hızlanacaktır.