30 Eylül 2020 Çarşamba / 12 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Filistinli çocuğun attığı taşın hikayesi

30 Temmuz 2017 Pazar

Bu hafta vizyona giren Davud ve Calût: İnanç Savaşı eski efsaneyi bize terar anlatıyor. İntifada hareketinde İsrail ordusuna sadece attıkları taşlarla direnen çocukların hikayesinin kökeni bu filmde...

Davud ve Goliath kutsal kitaplarda yer alan bir hikaye. Putperest Goliaht Filistinliler’e işkence eden bir kraldır. Davud ise çoban. Kral bütün ordusuyla halka zulm etmeye gelir. Davud çıkar ve elindeki bir sapan ile ünlü savaşçıyı yener. Bu olaydan çıkan mesaj; asıl kudret inançtan gelir. Bu hikaye ünlü düşünür Noam Chomsky tarafından Gazze’deki İntifada hareketinde yer alan çocukların attığı taşlarla özdeştirilmiştir. Bence de İntifada hareketinin kökeninde Davud ve Goliath hikayesinin etkisi var. Günümüzde El Aksa’da Müslümanlar İsrailli katillerin zülmüne uğruyor. Ve yine inananlar Davud’un peşinden gidip ellerine taş almaya başlıyorlar. Tam da bu dönemde Davud ve Calût: İnanç Savaşı vizyona giriyor. Biz de buradan yola çıkıp Filistin’de, Gazze’de ve bütün İsrail’de yaşanan zalimliği anlatan 8 filmi sizin için topladık. İyi seyirler diyeceğim ama burada yaşananların iyi hiç bir tarafı yok.

Limon Ağacı, 2008

Kudüs’te yaşayan Selma, evinin önüne limon ağacı diker. Burası İsrail ile Filistin arasındaki duvarın kenarındadır. Filistinli dul Selma’nın limon bahçesi, ulusal güvenliği tehdit unsuru olarak yıkılacaktır.  Selma hukuk mücadelesi sırasında avukatına aşık olur. 

Beşir’le Vals, 2008

Yönetmen Ari Folman’ın arkadaşı aynı kabusu görüyordur,  26 vahşi köpekten kaçıyordur. Kabusun, iki adamın da Lübnan Savaşı’nda yaşadıklarıyla ilgisi olduğu kanısına varırlar. Ari, gizemi deştikçe, hafızası gerçeküstü resimlerle uyanmaya başlar.

Bu Denizin Tuzu, 2008

Brooklyn’de Filistinli  işçi sınıfı bir toplulukta dünyaya gelen Soraya, büyükbabasının sürgüne gönderildiği sırada dondurulmuş bir banka hesabı olduğunu keşfeder. Soraya uzun zamandır hayalini  kurduğu Filistin’e dönmek fikrini gerçekleştirecektir. 

Ömer, 2013

Ömer, sevgilisi Nadya’yla buluşmak üzere Batı Şeria duvarını aşarak kurşunların arasından geçmeye alışkındır. Ne var ki, Ömer, duvarı geçtiğinde bir direnişçiye dönüşür ve bazı seçimler yapmak zorunda kalır. Ömer yaşamla sadakat arasında kalır. 

Son Of Babylon, 2009

Bir anne, torunuyla birlikte, 1991’deki savaştan bu yana kayıp olan oğlunu bulmak üzere Babil’in içlerine doğru yol alır. Bir takım yabancılar, benzer yolculuklara çıkmış Iraklılarla aynı yollarda yürür, ortak yasları ve adaletin peşinde, bildiğimiz Irak’tan çok farklı bir memlekette toplu mezarları ziyaret ederler..

5 Kırık Kamera, 2011

Filistin’in bir köyünde yaşayan adamın her biri çatışmalarda kırıldıktan sonra yenisini aldığı 5 kamera ile çektiği, köylü halkın İsrail ordusuna karşı direnişi sırasında yaşananları gözler önüne seren bir belgesel. Emad adlı Filistinli dördüncü çocuğunun doğumu ile kayıtlara başlıyor.  

3000 Layla, 2015

İsrailli ilkokul öğretmeni Layal hiç hak etmediği bir şekilde İsrail polisi tarafından tutuklanır. Layal hapise girdiğinde hamiledir. Hiçbir yardım olmadan bebeğini doğurur. Layal bebeğini yaşatabilmek için müthiş bir mücadele verir. Yaşanmış bir hayat hikâyesinin anlatıldığı film yaşanan işkenceyle bizi bir kez daha yüzyüze bırakıyor.