18 Nisan 2021 Pazar / 6 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

“Gençlik başımda duman” günleri!..

31 Temmuz 2018 Salı

UEFA’nın kulüplerimiz üzerindeki baskısı, altyapıdaki gençlerimize özen ve önem gösterilmesini sağladı. Dört büyük kulübümüz de; tarihlerinde hiç görülmediği kadar, genç jenerasyona ilgi göstermeye başladı.

Geçmişte göz boyamaya yönelik aldatıcı yaklaşım, artık yerini (Zorunlu da olsa) ciddi tercihler yapmaya zorladı. Bu sezon, altyapıdan A takımlarına rekor düzeyde yatay geçişler bekleniyor. Bu, Türk futbolu için büyük bir şans ve fırsat olabilir.

***

Sadece altyapıdan gelenler değil, başka kulüplerden de transfer edilen genç akım; bu sezonun temel transfer odağı oldu. F.Bahçe, gençleştirme operasyonunun başını çekiyor. 

Sarı-lacivertlilerin elinde neredeyse bir ordu var. 

Hangisini sayalım.... Berke Özer, Barış Alıcı, Ferdi Kadıoğlu, Ahmethan Köse,Yiğithan Güveli, Samed Karakoç, Oğuz Kağan, Uygar Zeybek, Mahsun Çapkan, Burak Albayrak....

Belki de listeye sokamadığım, unuttuğum ya da dikkatimden kaçmış başka isimler de olabilir. Böyle bir yoğunlaşmayı, geçmişin hiçbir döneminde yaşamadık. Olanlar varsa da, genelde göstermelikti.

Ali Koç, “Kendi kaynağından futbolcu yetiştirmede, örnek bir kulüp olacağız” diyerek, işin ciddiyetini vurguladı. Gençleşmenin zorunlu bir hedef değil, ilkeli ve uzun soluklu bir süreç olacağını söyledi. 

“Her şerde bir hayır vardır” derler ya; finansal mali fair-play zorlamaları da; bizi doğru yola nihayet yönlendirdi. Türkiye bu süreçten, devrim nitelikli bir yarar sağlayacak.

***

Gençleştirme operasyonunda başarılı olan, diğer bir kulüp de G.Saray oldu. Önemli kazanımlar elde etti.

Kalede İsmail Çipe, İsviçre kampından sonra oynanan Club Africain maçırda müthiş bir performans sergiledi. O kadar ki; Muslera’nın ardından ikinci kaleci olmayı neredeyse garantiledi. Hatta G.Saray; alternatif kaleci transferi arayışını, gündeminden çıkardı.

18 yaşındaki Yunus Akgün de, Club Africain maçında yıldızlaştı.  Rakibin çok sert oynadığı maçta, “Yeni Griezmann” müjdesi veren bir umut pompaladı. Ozan Kabak, ilk kampta yer almasa da, Terim’in gözüne girmeyi başardı. Doğan Can ve Celil Yüksel de sivrilenenler arasında...

***

Beşiktaş; bu konuda F.Bahçe ve G.Saray’ın biraz gerisinde kalsa da; Şenol Güneş hoca Eskişehir’den gelen 22 yaşındaki Dorukhan Tokgöz ve Bayer Leverkusen’den gelen 19 yaşındaki Güven Yalçın’ı, A takımına hazırlıyor.

Anlayacağınız; geçen sezon Avrupa’nın en yaşlı ligi olan Süper Lig’imiz, gençleştirme operasyoruyla nihayet doğru yola girdi. Umarım, yararını görürüz.