04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Globalizm sayesinde karabasan her yerde

23 Eylül 2017 Cumartesi

Babaannelerimizin lafıdır “Karabasan bastı”. İşte o karabasan artık Hollywood’un tekelinde. Bu hafta vizyona giren Dead Awake uykularımızda göğsümüze oturan karabasanı anlatıyor...

Hani derler ya artık anlatacak hikaye kalmadı diye, sinemada öyle bir sıkışma yaşanıyor. Özellikle Hollywood kendine göre bir sinema dili oluşturmuş ve dünya genelinde de bu dili bizlere alıştırmış durumda. Böyle olunca birçok kez dile getirdiğimiz gibi dünyanın herhangi bir yerinde çekilen ve çok izlenen bir filmi tekrar uyarlayıp piyasaya sürüyorlar. Orijinal bir Güney Kore veya Fransız filmi yerine onun ABD versiyonunu izlemek seyirciye daha alışıldık geliyor. Sanıyorum artık bu da yetmiyor. Globalleşen dünyada kültürler birbirine karışıyor, güçlü olan endüstriler bunları sömürebiliyor. Mesela bizim artık bir korku sinemamız var. 2000’li yılların başından beri korku filmi çekiyoruz. Bence işe yarıyor ama yerli yersiz eleştirme hastalığı yüzünden bu filmlerinde yemediği zılgıt kalmadı entelektüel çevrede. “Yine mi cin filmi” diye başlıyorlar cinci hocadan çıkıyorlar. Ama Hollywood’tan gelince “Yine mi” yakınmasını duymuyoruz. Bu hafta vizyona giren Dead Awake-Karabasan için ne diyecek bu kalemler çok merak ediyorum. Babaannelerimizin ağzından düşmeyen karabasanı almışlar kendi kültürlerine uyarlamışlar. Hatta filmin içinde olayı internetten araştıran karakter “Doğuda buna cin de deniyormuş” diyor. Bu filmi iki yönden önemsedim. Birincisi demin anlattığımız şekilde Türk korku sinemasına tepki gösterenlerin bu filme ne diyeceğini merak ediyorum. İkincisi de bu kadar bağımsız film iş yapmaz diye sinema salonu bulamazken böyle çöp filmleri getirip vizyona sokmanın sebebini merak ediyorum. 6 Ekim’de İsmail Güneş’in Kervan 1915 filmi vizyona girecek. Yönetmen böyle önemli bir filmi gösterecek salon bulamıyor. Şirketler yeterince destek vermiyor ama Karabasan gibi neredeyse televizyon filminden hallice olan bir yapım vizyon bulabiliyor. Filmin yönetmeni Phillip Guzman’ın topu topu üç filmi var. Filmin başrolünde oynayan Jocelin Donahue 10 yıldır patlama yapamamış ve B sınıfı korku filmlerinden öteye geçememiş bir oyuncu. Filmin öyküsünü kısaca anlatalım: Kate ve Beth ikiz kardeşlerdir. Film başlar başlamaz aralarında bir gerilim olduğu görülür. Beth geceleri rüyasında korkunç bir kadının yerlerden sürüklenerek üstüne çıktığını ve kendisini boğmaya çalıştığını hisseder. Kardeşine ve sevgilisine durumu anlatsa da kimse önemsemez. Sonunda Beth uykusunda boğularak ölür. Kate kardeşinin kaybından sonra aynı rüyaları görmeye başlar. Kardeşinin sevgilisine durumu anlatır. Bu noktada adı Hassan olan bir garip doktor çıkar ve “Kardeşine ne olduğunu biliyorum” der. Doktor, Kate ve erkek arkadaş bu sırrı çözmeye çalışırlar. Yani bir ilkokul çocuğuna versek bu senaryoyu yazar hatta Allah için kendine göre bir orijinallik bile katar. Ne diyeyim? Gidin de görün...

Korku filmlerimiz entellektüel çevreden eleştiri alıyor. Ama aynı konuyu Hollywood filmleri işleyince koşa koşa izlemeye gidiyor, bu yapımları getirmek için para döküyoruz. 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: 

Dead Awake

Yönetmen: 

Phillip Guzman

Senarist: 

Jeffrey Reddick

Oynayanlar:Jocelin Donahue, Jesse 

Bradford, Lori Petty

Yapım: 2016, ABD, 99Dak.

VİZYONDAKİLER

Kingsman: Altın Çember

İlk filmde, görevi dünya güvenliğini en üst seviyede tutmak olan bağımsız ve uluslararası bir istihbarat ajansı olan Kingsman’i dünyayı tanıtmıştı. İkinci filmde kahramanlarımız yeni ve zorlu bir görevle karşı karşıya kalırlar. Karargahları yıkıldığında ve dünya rehin alındığında, yolculukları onları Statesman adında ABD’de bulunan birleşik casus organizasyonunun keşfine götürür.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Kingsman: The Golden CircleYönetmen: Matthew Vaughn

Senarist: Jane Goldman Oynayanlar: Colin Firth, Julianne Moore, Taron Egerton, Mark Strong 

Yapım: 2017, İngiltere, ABD, 

141 Dk.

Tarla

Tarık borçlarını kapatmak için memleketteki tarlayı satmayı düşünür. Anne ve babası tarlayı Tarık’a vermeyi kabul ederler. Fakat küçük kardeş Emre, ağabeyiyle beraber İstanbul´a gidecektir.  Bu yolculuk ikisine de hiç tahmin etmedikleri yeni kapılar açacaktır.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senarist: Cemil Ağacıkoğlu

Oynayanlar: Serkan Ercan, Ilgaz Kocatürk, Kenan Bal, Hale Akınlı

Yapım: 2017, Türkiye

Kaçış Odası

Korku filmi tutkunu Jeff ve Ben, kız arkadaşları Jess ve Angie’yi de ikna ederek kaçış odası deneyimini yaşamak için Los Angeles’ın en iyi kaçış odalarından birine giderler. Dört gencin, bu karanlık detaylarla dolu odadan kaçabilmeleri için 55 dakikaları vardır. Dakikalar ilerledikçe odada yalnız olmadıklarını, duvara zincirle bağlı, maskeli birisinin daha bulunduğunu fark ederler. Hayatta kalmanın tek yolu, bu oyunu devam ettirmektir.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Escape Room Yönetmen: Peter Dukes Senarist: Peter Dukes Oynayanlar: Skeet Ulrich, Sean Young, Randy Wayne, Christine Donlon Yapım: 2017, ABD, 86 Dk.

Ay Lav Yu Tuu

ABD’de eğitim alıp köyü Tınne’ye dönen İbrahim’in iki kültür arasında yaşadıklarını neşeli ve kendine has mizahi bir üslupla beyazperdeye taşıyan Sermiyan Midyat, ikinci hikayede de bu farklılıklardan besleniyor. Tınne Köyü’ne Amerikalı bir gelinin gelmesiyle başlayan macera, bu kez İbrahim’in ABD’de macerası ile devam ediyor. 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Sermiyan Midyat Senarist: Sermiyan Midyat Oynayanlar: Sermiyan Midyat, Nikki Leigh, Ayça Damgacı, Josh Folan Yapım: 2017, Türkiye

Atçalı Kel Mehmet

Köyden kaçıp dağlara sığınan Mehmet, efeliğin kurallarını öğrenir, birkaç yıl içerisinde, Aydın dağlarının en ünlü efesi olur. Keyfi vergiler ve baskılar halkı canından bezdirmiştir. Tam bu anda, Osmanlı’nın idari yapıdan çekilmiş olması Atçalı Kel Mehmet için de bir fırsat sunar. Halk, efelerin yardımıyla yerel zorbalardan kurtulur.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Hakan Şahin Senarist: Hakan Şahin Oynayanlar: Gökhan Keser, Cemal Hünal, Ceren Kaplakarslan, Hülya Şen Yapım: 2017, Türkiye

İz 

Hayvan hakları savunucusu Janina, kasabada öğretmenlik yapar. Dağ evinde tek başına huzurlu bir hayat yaşayan Janina’nın iki köpeği ansızın ortadan kaybolur ve bir komşusu öldürülür. Kasabada başka esrarengiz cinayetler de işlenir. Kasaba halkı ve polisin araştırmalarının sonuçsuz kalması üzerine Janina, olayların izini kendisi takip etmeye başlar.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Pokot Yönetmen: Agnieszka Holland Senarist: Olga Tokarczuk Oynayanlar: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszal, Patrycja Volny Yapım: 2017, Almanya, Polonya, 128 Dk.