23 Eylül 2020 Çarşamba / 5 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Avni Tarhan
tarhanavni@gmail.com
Yazarın Sayfası

Güreşte sistemsizlik

27 Aralık 2014 Cumartesi

Bütün spor branşlarında başarılı olmak için mutlak bir sistem dahilinde düzenli planlı çalışmalar yapmak kesinlikle şarttır. Çeşitli ülkelerin yaptıkları şeyleri kopya ederek, yani dökme su ile değirmen döndermeye  çalışmanın hiçbir yararı olmadığı da gün ışığı gibi aşikar.

spor tarihimizin en başarılı kulvarı Ata sporumuz güreş maalesef bu sistemsiz branşların en başında yer almakta. Türk spor tarihi boyunca serbest stilde 5 kez Dünya takım şampiyonluğu ve 3 kez Avrupa takım şampiyonluğu, Grekoromende ise 2 kez Dünya, 3 kez Avrupa takım şampiyonluğumuz bulunmakta. Böylesine tarihe mal olmuş büyük başarılara imza atan teknik adamların birisine ait tek satırlık bilgiyi bu gün hiçbir yerde bulmak mümkün değil.

Türk güreş tarihine altın mühürle damgasını vuran: Nuri Baytorun ,Yaşar Doğu, Celal Atik gibi teknik adamların maalesef bugün hangi programla çalıştıkları, metod ve sistemlerinin ne olduğunu bilmek mümkün değil. Nedeni geçmişten bu yana hiçbir konuda düzenli arşiv tutulmaması. Şampiyonalara gidilip gelinmiş ve iki satırlık bir yazı ile şöyle oldu böyle oldu diye rapor yazılmış. Milli takım kamplarında aylarca çalışmalar yapılmış ve antrenör ve teknik adamların çalışma sistemleri ile ilgili tek kelime bile not alınmamış. Alınmadığı için de böylesine dünyayı titreten büyük değerlerin sistemleri de kendileri ile beraber uhrevi hayata üzülerek söylemek zorundayım gitmiştir.  Dönemlerinde büyük şampiyonlar yetiştiren büyük ustaların sistem ve belgelerine ulaşamamak çok üzüntü verici bir hadise. Oysa ki arşiv ve düzenli devlet yönetimi konusunda dünyayı kendine hayran bırakan ecdadımız Osmanlı’’nın geçmişte yapılanların diğer nesillere aktarılması konusundaki hassasiyetini biz gösterememişiz.

Dört yılda bir yapılan ve ülke tanıtımında büyük reklama vesile olan Olimpiyat Oyunları için her ülke büyük yatırımlar yapmakta ve sporun her türlüsünde bir sistem dahilinde hareket etmektedir. Umarım yılların ihmali sona erer ve spor branşlarında Türkiye’’mize göre bir çalışma metodu ve fizyolojik yapımıza uygun, bizi sonuca götürecek sistemler geliştirilmesi en büyük dilek ve temennimdir. Çünkü Dünya ile yarıştığımıza göre buna çok ihtiyacımız var.