Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul Tosun
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Hadi canım sen de!

26 Nisan 2015 Pazar

Türkiye’yi 1915 olayları münasebetiyle kınayan ülkelere bakın Allah aşkına, mazlum Müslüman olunca kılları kıpırdıyor mu? 

Eğer mağdur olan bir Hıristiyan ya da Musevi ise yer yerinden oynuyor.

Sivil toplum örgütleri, hükümetler ne muazzam özgürlük ve insan hakları ne müthiş demokrasi edebiyatı yapıyorlar değil mi?

Yeter ki mağdur ve mazlum onlardan olsun.

***

Hadi biz haçlı ordularının yaptığı soykırımı hatırlatmayalım. Tarihte kaldı diyelim.

Hadi Fransa’nın kuzey Afrika’da yüzbinlerce Müslümanın canına nasıl kıydığını görmeyelim, geçmişte kaldı diyelim.

Hadi Rusya’nın 20. Yüzyılın başlarında katlettiği 500 bin Kırgız Türk’ünü mazide kaldı diyelim görmezden gelelim. Kırım’da ki kıyımı hatırlamayalım.

Hadi Doğu Türkistan’daki Uygur katliamını da uzaktır göremediniz diyelim!

Hadi daha 24 sene önce Ermenistan’ın bir milyon Azeri’yi göçe zorladığını ve Azerbaycan topraklarının hâlâ beşte birini işgal ettiğini de görmemiş olalım. Batı da görememiş olsun.

***

Peki, Türkiye’yi 100 yıl önceki olaylar için mahkûm eden ülkeler bu gün şu saatte cereyan eden ve Müslümanların mağdur edildiği katledildiği sadece Suriye’yi neden görmüyorlar?

Filistin’deki işgal ve soykırımdan da vazgeçtik, Suriye’de yüzbinlerin ölümüne milyonların vatanlarından cüda kalışına sebep olan diktatörü hâlâ neden koruyorlar, hâlâ neden ona meşruiyet vermeye çalışıyorlar?

***

Hadi Suriye’yi görmezden gelelim.

Peki bu demokrasi havarisi kesilen ülkeler Mısır’ı neden görmüyorlar?

Orada bir darbe oldu, ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı darbeyle düşürüldü, binlerce insan canlı yayında Rabia ve Nahda meydanlarında kurşuna dizildi, meşru örgütler terör örgütü ilan edildi, mensupları her gün beşer onar hapishanelere dolduruluyor.

Türkiye’yi 100 yıl önceki tartışmalı olaylarla mahkum eden ülkeler Mısır’da meşruiyete karşı işlenen cinayetlere karşı neden seslerini çıkarmıyorlar?

***

Bir değil beş değil on değil yüzlerce insan Mısır’da darbeci yargı tarafından idama mahkûm ediliyor yahu idama!

Seçilmiş meşru cumhurbaşkanı 20 yıl hapse mahkûm edildi ve devam eden davalar sonucu onun da idama mahkûm edilme ihtimali var.

Nerede bu Avrupa’nın demokratları nerede bu Amerika’nın demokrasi yanlısı politikacıları?

Hadi içinizdeki gizli İslam düşmanlığı sizi mağdur Müslümanlara destek olmaktan alıkoyuyor diyelim hadi onu da görmezden gelelim.

***

Hadi hepsinden vazgeçtik, peki işgalcilere, darbecilere ve zalimlere verilen desteğe ne diyeceğiz?

Mısır’ın ilk ve tek seçilmiş meşru cumhurbaşkanına darbe mahkemeleri 20 yıl hapis cezası verirken CIA başkanı darbeci generalle el sıkışıp cinayetlere ve darbeye açıkça destek vermesine ne diyeceğiz?

O fotoğrafı nereye koyacağız ?

Gözünüzün önündeki cinayetleri kınamayıp faillerine açıkça ve resmen destek verin, sonra da kalkın 100 yıl önce ne olduğunu bile bilmediğiniz olaylar hakkında Türkiye’yi mahkûm edin.

Hadi canım siz de.