28 Ekim 2020 Çarşamba / 11 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Hakemler, bilinçli olarak mı dağıttı!

05 Aralık 2018 Çarşamba

F.Bahçe-Kasımpaşa maçında iptal edilen penaltı golü; son dönemlerde tavan yapan hakem tartışmalarına, felaket bir boyut daha getirdi.

Henüz 7. dakikada F.Bahçe aleyhine verilen penaltıda, Eduok’un vuruştan önce ceza alanına daldığı açıkça görülüyor. Golün sayılmaması çok normal... Bundan sonrası için; futbola meraklı 10 yaşındaki bir çocuğun bile, kolaylıkla ve anında vereceği “Atışın tekrarı” kararı pas geçiliyor. Onun yerine golün ve atışın iptali faciası geliyor.

***

Bir kere hemen söyleyelim... Türkiye’de atılan hiçbir penaltının nizami bir tarafı yoktur. Her iki takım futbolcuları her koşulda, her fırsatta, her maçta ihlal yapar. Topu vuruştan önce olsun, sonrasında olsun; yüzlerce örneğini gördük. Arada atlananlar çok olmuştur. Genel kural atışın tekrarıdır. Yaşar Kemal Uğurlu’ya kalsa, Türkiye’deki verilmiş bu tür tüm penaltıların aynı akibete uğraması gerekirdi.

F.Bahçe-Kasımpaşa maçında da çok ekstrem, çok farklı, alışılmadık bir tablo yoktu... Bildiğimiz klasik durumlardan biriydi. Tek özellik sayılacak nokta, Eduok’un durumunun daha belirgin olmasıydı. Evet, net ihlal vardı. Atışın tekrarı şarttı. Sadece bu kadar!

***

Ama hakemler, sanki ters kararlar verip gündemin ana maddesine oturmayı temel ilke ve hedef edinmişcesine; gözü kara dalışlar yapıyorlar. Şöhretin iyisi-kötüsü olmaz, bir hafta boyunca konuşulur olmayı marifet saymaya başladılar sanki...

Verdikleri kararların yıpratıcı olmasını, toplumu temelinden sarsmasını bilinçli olarak kolluyorlar gibi... Yoksa bu kadar yoğun ve çok sayıda fiyasko, arka arkaya patlayabilir mi?

***

MHK da çamura battı mı, yattı mı tam çıkaramıyorum. Çünkü onlar da saçmalıyor. 2-2’lik derbi sonrası, Halis Özkahya-Hüseyin Göçek ikilisine verdikleri anlamsız cezayı, gördükleri baskı karşısında geri çekmeyi planlıyorlar. Ligin ikinci yarısında maç verecekler.

Cezayı geri çekmeleri doğru da, bu tür zik-zakları rezalet! Balık baştan kokar derler ya, bunların başı, sonu, ana gövdesi, her tarafı kokuyor.