12 Temmuz 2020 Pazar / 21 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Halime Sürek KAHVECİ
halimekahveci@gmail.com
Yazarın Sayfası

Hakemlik işleri daha çok zorlaştırıyor

16 Ağustos 2014 Cumartesi

Yaz, sizin oralarda da öyle mi bilmiyorum ama İstanbul’da pek sıcak geçiyor. Hani her yıl ‘Bu yaz daha sıcak!’ diye konusu geçer ya, bence bu kez gerçekten öyle. Tamam, sık sık yağmur yağıyor ama sıcaklığa etkisi yok sanki. Hal böyle olunca çocuklarla, şehirde ve evde vakit geçirmek biraz sıkıntılı olabiliyor. Serin geçen köy günleri bayramla birlikte son bulunca İstanbul’a döndük. Birkaç günlük tatilin de ardından kent yaşamına adapte olmaya çalışıyoruz. Kerem ve Elvan, tam günlük bir yaz okuluna gitmedikleri için her günümüz bir etkinlikle geçiyor! Bir gün resim yapıyoruz, ertesi gün lego partisi düzenliyoruz. Değişmeyen tek etkinlik ise kitap okuma saati. Elvan, biraz yüksek sesle okuduğu için bazen Kerem rahatsız oluyor. Eh, bazen hararetli tartışmalar da olmuyor değil! Sonra iki kardeş birlikte oynuyor. Ben tam ‘Allahım, ne güzel oynuyorlar. Birbirlerine nasıl yardımcı oluyorlar. Elvan da küçük köpekçik taklidini pek güzel yapıyor’ derken kıyamet kopuyor! Olsun. İyiler yine de! Bu gibi tartışma anlarında genellikle işe karışmıyorum çünkü dersimi aldım. Ne zaman ‘Çocuklar birbirinizi üzmeseniz!’ diyecek olsam iki dakika sonra uzlaşma ile sonuçlanacak bir tartışma, alıyor başını yürüyor. Elvan, oyuncaklarını toplayıp abisine ‘Seninle sonsuza kadar küs kalacağım!’ diyor, Kerem de ‘Çok da umurumdaydı’ diye cevap veriyor. 20 dakika sonra bir bahane ile yine bir araya gelip aradan biraz zaman geçince de ‘Hani biz küsmüştük!’ deyip gülme krizine giriyorlar.

TEKNOLOJİ VE SANAT BULUŞMASI

Bu arada günlük atölye çalışmalarının olduğu aktiviteler de imdadımıza yetişiyor. Tıpkı geçen hafta TED Rönesans Koleji’nde gerçekleştirilen yaz sanat kampı gibi... Okulun Maltepe’deki kampusünde 8-9 Ağustos günlerinde ücretsiz olarak düzenlenen ve tüm çocuklara açık olan 2. Yaz Sanat Kampı’nda çocuklar teknoloji ve sanatla iç içe oldu. Sosyal medyadan müziğe, heykelden bilime çocukların eserleri eşzamanlı olarak okulun twitter hesabında da paylaşıldı. Yeni yeni arkadaşlıklar kuruldu.

Biz böyle keyifli keyifli vakit geçirirken çocukları ortaokuldan mezun olan arkadaşlarımda başka bir telaş var çünkü Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemine göre yapılan lise yerleştirmelerinin sonuçları 22 Ağustos’ta açıklanıyor. Uzmanlar ise tam da bu dönemde çocukların büyük desteğe ihtiyaç duyduğunu söylüyor. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Bölümü’nden Uzman Psikolog Şeyda Özdalga’nın bu konudaki sözleri şöyle: “Çocuklar zorlu bir dönemi geride bıraktı. Aileler onların stresini azaltmak için sonuçlara odaklanmalı, çalışma dönemlerine, sınavdaki eksiklerine yönelik olumsuz yorumlardan kaçınmalı. Tüm çalışmalar, çabalar takdir edilmeli. Ailelerin sonuçları olduğu gibi kabul etmesi, hayatın dönüm noktası olarak görmemesi, bir son veya başlangıç olarak değerlendirmemesi ve tüm sonuçlara doğal yaklaşması gerekir. Kazanılacak okul hangisi olursa olsun öğrenci özellikleriyle fark yaratır ve hedefine farklı yollarla da ulaşabilir. Bunu yapabilmesi için ailelerin çocuğu desteklemeye devam etmesi, öğrencilerin ise kendilerine hedefler koyarak bu hedefleri gerçekleştirmesi gerekir.”

ANNENİN AJANDASI 

Gözlüğü de Hello KItty’li

 

Cazip fırsatlarıyla akıllı alışverişin adresi olan Dore’nin ağustos ayı kataloğu çocuklara özel yepyeni ürünlerle yenilendi. Bu ürünlerden en dikkat çekeni, Hello Kitty lisanslı gözlükler... UV filtreli gözlüklerin, 4 farklı çeşidi var. Fiyatı 19.90 TL. Gözlük kabı da hediye ediliyor. Daha fazla bilgi www.doreonline.com.tr adresinde.
 
Minopolis’te temizlik saati 
 
Marmara Forum AVM’deki çocuk şehri Minopolis’te özel bir istasyon kurdu Vileda... Amaç, miniklere temizliğin inceliklerini öğretmek. Temizlik kovaları ve bezleriyle bir yetişkin gibi başlıyorlar temizliğe! Eğlenceli!
 
Ailece çizgi film izliyoruz
 
Tom ve Jerry’yi, Şirinler’i, sevimli kuş Tweety’i izlemek için çocuğunuzla birlikte akşamları televizyonun başına kurubilirsiniz. Turner Broadcasting bünyesindeki Cartoon Network’ün her gün 19.00-22.05 saatleri arasında yayınlanan Boing kuşağını Digiturk 169, D-Smart 120, Teledünya 170, Tivibu 121. kanaldan izlemek mümkün.