26 Ocak 2021 Salı / 12 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yakup KÖSE
ykose@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Haydut devlet

11 Ocak 2021 Pazartesi

Bağımsızlık yolunda Türkiye son 18 yılda çok büyük aşamalardan geçti, badireler atlattı.

Batıcı Gezi Ayaklanması, hendek terörü ve 15 Temmuz Anadolu’yu işgal teşebbüsü; fiilî mânâda yıkıcı 3 büyük hâdise. Yüzlerce sosyal, hukukî ve ekonomik operasyon da cabası.


Dirayetli liderlik ve halkın desteğiyle Türkiye yolundan dönmedi. Gelinen noktada bugün dünyanın dört bir tarafında askeri üsler kurabilen, ürettiği askeri teknolojiyi satabilen bir ülke oldu.

Türkiye, kendisini esir almaya çalışanları uluslararası hamlelerle elini kolunu bağladı. Türkiye’nin pervasız tavrı uluslararası güçleri rahatsız ediyor. Türkiye içindeki unsurlarına akıttıkları milyon dolarlar da işe yaramadı!

Her şeyi, 20 Ocak’ta ABD Başkanlığını devralacak Joe Biden’a göre planlıyorlar. Ona göre yeni raporlar hazırlıyorlar. Onlar planlar yapsın dursunlar ama geçen hafta ABD’deki kongre baskını gösteriyor ki Biden uzun süre kendi ülkesiyle ilgilenmek zorunda kalacak.

ABD’de yayımlanan son raporlardan birinde Türkiye ‘haydut devlet’ ilan edilmiş. Aydınlık Gazetesi’nden Elif İlhamoğlu’nun haberinden:

“ABD istihbarat teşkilatlarıyla bağlantılı olduğu bilinen ‘Atlantik Konseyi’ (Atlantic Council) adlı Washington merkezli düşünce kuruluşu 2021’ye dair öngörülerini yayımladı. 16 Aralık’ta ‘2021 için ilk on risk ve fırsat’ başlığı ile yayımlanan listede, Türkiye’ye de riskler arasında yer verildi.

Riskler listesinin 10. sırasında Türkiye’ye yer veren Atlantik Konseyi, ‘Yeni Osmanlıcı Türkiye daha da haydutlaşacak’ başlığını kullandı.

Türkiye için ‘Rogue state’- ‘haydut devlet’ benzetmesi yapılan yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Erdoğan liderliğinde giderek otoriterleşen, İslamcı ve yayılmacı Türkiye; Somali, Katar, Libya, Irak, Suriye ve Balkanlar'a ya askeri müdahalede bulundu ya da asker konuşlandırdı. Ankara, IŞİD ile savaşan ABD müttefiki Kürtlere saldırırken diğer yandan Suriye, Libya ve Azerbaycan'da Rusya ile karşı karşıya geldi. Türkiye, NATO için tehdit oluşturan ve ABD yaptırımlarına yol açan Rus S-400 hava savunma sistemini konuşlandırdı. Doğu Akdeniz'de, Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni ihlal ederek ve Kıbrıs'a tehdit oluşturarak provokasyon yaptı. Pek çok Arap devleti Türkiye'yi tehdit olarak görürken, Erdoğan da son terör saldırılarını idare ediş yöntemi nedeniyle Fransa'yı kışkırtıyor. Ankara’nın çok cepheli askeri iddiası, daha fazla çatışmaya yol açabilir ve Türkiye’yi üyesi sayan NATO içinde hesaplaşmaya neden olabilir.”

Görüyorsunuz Türkiye uluslararası çıkarlarını korumak için attığı her adım raporda ‘Haydut devlet’ sayılmamıza sebep gösterilmiş. Ne yapalım şimdi, ‘haydut devlet’ listesinden adımızı sildirmek için her şeyden vaz mı geçelim?

“Türkiye’nin uluslararası hamlelerinden rahatsızlar, onun için devamlı saldırıyorlar” dediğimizde bizlerle dalga geçenler, rapor ortada, diyeceğiniz bir şey var mı?