17 Ocak 2021 Pazar / 3 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

HDP sürahisi çatladı

18 Ekim 2020 Pazar

HDP siyasetini yakından takip edenler bilecektir; orası bir parti değil bir terör örgütünün siyasi kanadıdır.. Terör örgütünü kim yönetiyorsa parti ile ilgili kararları da o verir. Bu; içerideki güç dengelerinin dönemsel durumuna göre bazen Abdullah Öcalan olur, bazen Kandil’deki terör örgütü ele başları, bazen de Avrupa’daki terör baronları olabilir.. Yani parti içindeki yönetim elitinin (zannedildiği gibi) kendi iradeleri falan yoktur.

***

Bu böyle geldi aşağı yukarı 25 yıldır da böyle gidiyor.. Şimdiye kadar bundan şikayet edene de rastlamadık.. Ama artık şartlar değişmeye başladı.. Partinin iki çok çok önemli isminden arka arkaya gelen çıkışlar sürahinin çatladığının habercisi.. Biri Ayhan Bilgen ki bir dönem partinin sözcüsü konumundaydı diğeri Altan Tan.. İkisi de özetle diyor ki HDP’ye; arkadaşım sen bir siyasi partisin ne işin olur terörle.. İkisi de diyor ki sen Türkiye’de siyaset yapan bir partisin tek meselen olmaktan çıksın artık Kürt meselesi.. Sağlık olsun, ekonomi olsun, bayındırlık, eğitim olsun politikaların arasında. Demek ki artık ses çıkarmaya başladılar. Devamı da gelecek. Üstelik halen partiyi yöneten kadronun bu çıkışları da dikkatle dinleyip, kategorik olarak reddetmek yerine nasıl hayata geçirilebileceğine çalışacağını düşünüyorum..

***

Dedik ya Kürt meselesi dışında başka politikalar da üretmeli diye.. Gelin açık açık konuşalım.. HDP, terörle mücadelede konusunda (aklı başında ama) normal rasyonel çözüm teklifleri sunsun.. İlk adım olarak da partilerinin Diyarbakır il binası önünde bekleyen ailelerin çocuklarının dönüşü konusunda inisiyatif alsın. Korkacak bir şey yok. Kimse onları iki yüzlülükle suçlamayacak. Bugüne kadar o ailelerin acılarını görmezden geldiler. Hatta o insanlarla dalga geçtiler, şiddet uyguladılar o acılı annelere.. Hepsini sineye çekti o eli öpülesi kadınlar. Şimdi gelsinler ve desinler ki ‘evet bu çocuklar HDP üzerinden gitti. Şimdi de nasıl gittiyse öyle geri getirelim birlikte’.. Ya hu zaten PKK bitmiş bitmiş.. bu saatten sonra çözülmekten, dağılmaktan başka şansları yok. Hiç değilse bu aşamada HDP siyasi partiliğini kurtarsın. Zira PKK ile birlikte HDP de tarihin çöplüğündeki yerini almak üzere..