15 Temmuz 2020 Çarşamba / 24 Zilkade 1441
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Serdar AKBIYIK
sakbiyik@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İlk aşk ve nefret hep orada başlar: Okul

27 Eylül 2015 Pazar

Yarın okullar açılıyor. Öğrenciler dertli. Ama okulda sadece ders ve ödevler yok. İlk aşk, nefret ve arkadaşlıkların kurulduğu okula bir de sinema açısından bakalım. İşte, size en iyi 10 okul filmi.

Sinema hayatın yansıması. Bazen canımızı sıkan şeylere bile onun gözüyle baktığımızda daha önce kaçırdığımız güzellikleri bulabiliyoruz. Yarın okullar açılıyor. Biz de bazı öğrenciler için sıkıntılı olan bu dönemin beyazperdedeki güzelliklerini hatırlatalım istedik. Gençlik ve okul filmleri dediğimizde çok geniş bir yelpaze açılıyor. Özellikle ‘ergen komedisi’nin öne çıktığı veya ilk aşkı inceleyen saf romantik filmleri bu seçkiye almadım. Seçtiğim filmler daha çok ergenlerin hayatın sırlarıyla tanıştığı dönemleri işliyor. İnsana bir felsefe katan, hayata karşı sağlam bir duruş sergilemesinin hikayesini anlatan filmler. Ne yazık ki bu seçkinin tümü yabancı filmlerden oluşuyor. Çünkü bu anlamda Türk sinemasında iyi bir örnek yok. Bu ayıbı sahiplerine bırakalım ve gençlik sinemada okulun heyecanını nasıl yaşıyormuş bir göz atalım.

FİL

ELEPHANT

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Alex Frost, John Robinson (IV), Elias McConnell

Film, Columbine Lisesi’ndeki bir grup gencin, bir günlerine odaklanıyor. Öğrenciler kafeteryada oturmuş sohbet ederlerken içeriye giren iki öğrenci tek kelime etmeden diğer öğrencilerin hepsini öldürür. Bu işin aslı esası nedir? Gus Van Sant, çok küçük çaplı bütçe ve amatör bir ekiple perdeye aktardığı filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü almıştı.

KONUŞ BENİMLE

SPEAK

Yönetmen: Jessica Sharzer

Oyuncular: Kristen Stewart, Michael Angarano, Robert John Burke

Yaşadığı sarsıcı olayın ardından sessizliğe bürünenMelinda, lise hayatını dışlanmış bir genç olarak sürdürmektedir. Peki, Melinda annesinin ilgisizliğine ve arkadaşlarının alaycı tavırlarına rağmen iç dünyasında yaşadıklarını kelimelere dökecek cesareti bulabilecek midir? Aslında onun kimsenin bilmediği bir sırrı vardır ve açığa çıktığında her şey değişecektir.

TEPETAKLAK NELSON

HALF NELSON

Yönetmen: Ryan Fleck

Oyuncular: Ryan Gosling, Shareeka Epps, Jeff Lima

Şehir merkezinde yoksulların gittiği bir lisede öğretmen olan Dan Dunne, sıradışı bir eğitmendir. Özel hayatında uyuşturucu alışkanlığı ile baş etmeye çalışır. Öte yandan özgür düşünceye sahip çıkan, öğrencileriyle sağlam bağlar kurabilen bir tiptir. Bir gün işler hesap ettiği gibi gitmez ve öğrencilerinden Drey, onu yakalar.

TEHLİKELİ OYUN

DİE WELLE

Yönetmen: Dennis Gansel

Oyuncular:  Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt

Enerjik ve karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner öğrencilerin ilgisizliği üzerine dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: Kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ve kendisine Mr. Wegner diye hitap etmelerini ister. ‘Disiplin aracılığıyla güç’ mottosunu seçer; bir logo yaratır; herkese beyaz bir tişört giydirir ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba ‘The Wave’ adını verir.

SAKSI OLMANIN FAYDALARI THE PERKS OF

BEİNG A WALLFLOWER

Yönetmen: Stephen Chbosky

Oyuncular: Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller

Charlıe, arkadaşları tarafından daima küçümsenen, sorunlu bir gençtir. En yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle iyice dibe batar. Aynı sene liseye başlar. Bu yeni okulda tanıştığı iki kardeş, Sam ve Patrick’le kısa zamanda arkadaş olurlar. İki kardeş, son derece çekingen bir genç olan Charlie’yi uyandırıp ona hayattan zevk almayı öğretmeye başlar.

MCFARLAND

USA

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Kevin Costner, Carlos Pratts, Johnny Ortiz

Deneyimli bir koç olan Jim White, hayatında bir süredir bazı problemlerle mücadele etmektedir. Yaşadığı birtakım talihsiz olaylardan dolayı California’nın en fakir bölgelerinden olan McFarland’a yerleşir. Jim White burada, genç lise öğrencilerinin spora olan yatkınlıklarını keşfeder ve onların saklı kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak ister. Gençleri bir yarışmaya hazırlayan White, onlara hayatlarının fırsatını da sunacaktır.

KAHVALTI KULÜBÜ

THE BREAKFAST CLUB

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Emilio Estevez, Anthony Michael Hall

Filmde ‘bir inek öğrenci’ modeli, bir sportmen, bir freak, bir entelektüel ve bir sarışın aralarında keşfedecekleri ortaklığa doğru yol alacaklardır. Yetişkin aklı ve ergen yüreğini tek potada eritmeyi bilen John Hughes, hiç şüphesiz bir kuşağa, 80’li yılların en iyi gençlik filmlerini armağan etti. Kahvaltı Kulübü üstadın en iyi işi.

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

DEAD POETS SOCİETY

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard

50’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli bir okuldur. Yeniİngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişir. Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşüncelerden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütler. Bu okulun statükocu tavrına zıt bir profil çizmektedir.

İMPARATORLAR KULÜBÜ

THE EMPEROR’S CLUB

Yönetmen: Michael Hoffman

Oyuncular: Kevin Kline, Steven Culp, Embeth Davidtz

Wıllıam Hundert, mesleğine aşık olan son derece idealist ve tutkulu bir profesördür. ‘The Emperor’s Club’ isimli geleneksel sınıf yarışması için öğrencilerin son derece sıkı çalışması  gerekmektedir. Ancak öğretmenin hayatı sınıfa ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell isimli öğrencinin gelmesiyle değişecektir.

VÜCUT DİLİ

IN&OUT

Yönetmen: Frank Oz

Oyuncular: Kevin Kline, Joan Cusack, Matt Dillon

Popüler bir lise öğretmeni olan Howard Brackett, üç yıllık zorlu bir nişan döneminin ardından nihayet evlenmek üzeredir. Aynı kasabada büyümüş ünlü bir oyuncu, kazandığı Oscar’ın teşekkür konuşmasında Howard’ın eşcinsel olduğunu ima edince, tüm planlar alt-üst olur. Artık Howard’ın hayatı çok daha karışıktır.