16 Ocak 2021 Cumartesi / 2 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İngiliz tezgahı: Kitle imha silahlarını taksi şoförü ihbar etti!

18 Ekim 2019 Cuma

ABD'nin Irak saldırısını meşru kılma çabaları çerçevesinde gündeme getirilen "Saddam 45 dakikada kitle imha silahlarıyla saldırabilir" istihbaratının Iraklı bir taksi şoföründen elde edildiği öne sürüldü! 

İngiliz milletvekili ve savunma politikaları uzmanı Adam Holloway, Daily Mail gazetesine verdiği demeçte MI6'ın kitle imha silahlarıyla ilgili bilgiyi, iki Iraklı generalin konuşmasına kulak misafiri olan taksi şoföründen aldığını öne sürdü. 

Holloway, "MI6 kendi istihbarat kaynaklarına sahip, Iraklı bir üst düzey yetkiliyi kullanıyordu. Irak-Ürdün sınırında çalışan bir taksi şoförü, iki generalin Ortadoğu'nun herhangi bir yerini vurabilecek menzile sahip silahlardan söz edildiğine tanık olmuş" diye konuşmuş. 

Bu bilgi BB Tony Blair'in parlamentoya ve dolayısıyla dünya kamuoyuna sunduğu, Irak'ın kitle imha silahları ürettiğine dair tutulan kanıt dosyası içinde yer alıyordu. 

Blair kanıt dosyasıyla Irak savaşına verilen desteğin artacağını ummuştu. İşgalin ardından, dosyada yer alan kimi bilgilerin doğru olmadığı ortaya çıktı. Lord Butler'ın başkanlığında yürütülen soruşturma kapsamında MI6 (Military Intelligence 6Askeri İstihbarat 6) bazı Iraklı kaynakların güvenilir olmadığını kabul etmek durumunda kalmıştı. Ama bunlar hiçbir şeyi değiştirmedi; ABD milyonun üstünde sivil Irak vatandaşını öldürmeyi sürdürdü. 

 

Rus casusu MI6 ajanı çıktı!

Zehirlenerek öldürülen Rusya'nın eski casusu Alexander Litvinenko aslında İngiliz istihbarat servisi MI6 için çalışıyordu, bu nedenle Rusya tarafından öldürüldü. 

İngiliz basınında çıkan bu iddialara göre 2006'da zehirlenerek öldürülen Litvinenko, Rusya'daki suç örgütleriyle ilgili olarak İspanya istihbaratına da yardım ediyordu. Londra Moskova'dan bu cinayete karışan Rus ajanlarının İngiltere'ye teslim edilmesini istedi. Tabi Moskova bu isteğe yanıt bile vermedi. 

Bu arada Rus istihbaratından ayrılıp Londra'ya yerleşen Litvinenko'nun "yaşam hakkını" koruyamadığı gerekçesiyle İngiltere'ye dava açılacağı bildirildi. 

Bu arada, Litvinenko'nun radyoaktif polonyum 210 ile zehirlendiği anlaşıldı. Söz konusu zehiri Rus ajanlarının sıkça kullandığı biliniyordu. 

Nükleer silahlarından arındırıldığında, İngiltere'nin basit bir ada devletine dönüştüğü gerçeğini bilmeyen yok. ABD'nin kanadı altına sığınan İngiltere, mahallenin şımarık çocuğu gibi bağırıp çağırıyor ama kimsenin onu pek ciddiye aldığı yok artık. Çünkü bir papağan gibi ABD'nin söylediklerini tekrarlıyor!