24 Ocak 2021 Pazar / 10 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

“İnsan kelamı olamaz!”

06 Aralık 2020 Pazar

Yemenli akademisyenlerden Prof. Abdulmecid Zindani seksenli yıllarda Kur’an’daki ilmi mucizeleri konu edinen konferanslar veriyordu.

Zindani bu konferanslarını tamamıyla kendi birikiminden ziyade Müslüman olmayan akademisyenlerle yaptığı tartışma ve diyaloglarla zenginleştiriyor ve Kur’anî gerçekleri Müslüman olmayan ilim adamlarına onaylattırıyordu.

Kur’an’daki uzayla ilgili bilgileri, kâinatın yaratılışı, denizlerdeki ilginç olayları ve diğer benzer konuları Müslüman olmayan muhataplarıyla tartışıyor, kimileri Kur’an’ın ilahi bir vahiy olduğunu itiraf ediyor hatta kimleri de Müslüman oluyor.

Zindani bu diyalogları kayda alıyor ve o video kayıtlarını konferanslarında izlettiriyordu.

Mesela ABD’nin meşhur jeoloji uzmanlarından Prof. Dr. Palmer ile buluştuğunda ona yeryüzünün deniz seviyesinden en düşük yerini Kur’an’ın 14 asır önce Rum Suresi’nin ikinci ayetinde, ”Rumlar yeryüzünün en aşağı yerinde mağlup oldular.” şeklinde haber verdiğini söylüyor. (Rumlar Persler karşısında Kudüs’e yakın Ölüdeniz civarında mağlup olmuşlardı.)

Prof. Palmer, ‘Hayır hayır oradan daha düşük seviyede Avrupa’da ve Amerika’da yerler var.’ dediğinde Zindani, ‘Biz bu bilginin doğru olduğunu tespit ettik.’ cevabı veriyor.

Palmer, ‘Kolayı var.’ diyerek oradaki yükseklikleri gösteren bir yer küresini çevirmeye başlıyor. Kudüs yakınındaki ‘yeryüzünün en düşük seviyesi’ ibaresini görünce hayretle , ‘Doğru!’ diyor.

Zindani Kur’an’da işaret edilen diğer bazı ilmi gerçekleri izah edince Palmer,’Bu acaib bir kitap! Bize geçmişi, şimdiki durumu ve geleceği anlatıyor!’ itirafında bulunuyor.

Bu ilim adamı daha sonra Kahire’de katıldığı bir sempozyumda sunduğu tebliğini şöyle bitiriyor:

‘Muhammed zamanındaki kültür seviyesini bilmiyorum. Eğer ilmi seviye bizim o çağlardaki insanlar hakkında bildiklerimiz gibiyse, Kur’an’dan okuduğum şu ilim hiç şüphesiz Muhammed’e vahyedilmiş ilahi bir nurdur.”(Kuranda İlmi Mucizeler, Sayfa 77-79, Kayıhan Yayınları)