27 Eylül 2020 Pazar / 9 Safer 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Resul TOSUN
rtosun@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İsimsizler

02 Nisan 2017 Pazar

Geçen hafta birkaç günlüğüne el-Cezire televizyonunda yayınlanan “Karşıt Görüş” programına katılmak üzere Katar’da idim.

Karşımda Kılıçdaroğlu’nun görüşlerini savunan Cezayirli bir siyasetçi vardı.

Arap muhaliflerin tek kaynağı Kılıçdaroğlu’nun söylemleri.

Rehberi Kılıçdaroğlu olanlar dışarıda da acınacak haldeler.

Referandumu anayasa değişikliğinin değil Erdoğan’ın oylanması olarak görüyorlar!

Saçma sapan bir reklam filminin imasına bile sokaklara dökülen ve kapısında sabahlayan bu milletin Erdoğan’ı kimseye yedirmeyeceğini görüyorlar ama görmek istemiyorlar!

***

Katar’da Arap TV yayınları dikkatimi çekti. Türk dizilerinin Arap televizyonlarında yayınlandığını biliyordum ama gece gündüz tekrar ettiklerini bilmiyordum.

Programa hazırlık için otel odasında çalışırken gündüz TV kanallarını gezdim, şaşırdım kaldım. Türk dizileri sadece geceleri değil gündüzleri de tekrar tekrar yayınlanıyor!

***

Hele Katar TV’nin Ertuğrul reklamları şaşırtıcı. Neredeyse saat başı Ertuğrul dizisinden kısa bölümler yayınlanıyor.

Dizi sektörümüzün bu sınır ötesi etkinliği Türkiye sevgisini inanılmaz boyutlara taşımış.

Erdoğan sevgisiise tartışılmaz boyutlarda. Erdoğan Türkiye’de %52 ile seçildi, Arap dünyasındaki desteği ise kimi Arap medya kuruluşlarının aleyhte olmasına rağmen %80'lerin üzerinde dersem abartmış olmam.

Arap sokağına tartışmasız Erdoğan sevgisi hakim.

Mesela Lübnan’nın Ermeni asıllı turizm bakanı Kaydanyan’ın Türkiye aleyhine yaptığı bir konuşma üzerine Lübnanlılar soysal medyada özür dilemesi ve istifa etmesi için kampanya başlattı. (Bu bakan hakkında daha sonra müstakil yazı yazacağım.)

***

Ben asıl Cuma gecesi seyrettiğim ‘İsimsizler’ dizisinden bahsetmek istiyordum söz nereden nereye geldi.

Cuma günü gece geç vakit eve geldiğimde bir yandan sosyal medyayı takip ediyor bir yandan da TV kanallarını geziyordum.

Daha önce seyretme fırsatı bulamadığım Kanal D’de yayınlanan ‘İsimsizler’ dizisine takıldım kaldım. Mardin'in Derik İlçesi Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün şehit edildiği saldırıdan yola çıkılarak hazırlanmış dizinin bu ilk bölümü tek kelimeyle mükemmeldi.

İnsanımızın, polisimizin askerimizin ve memurumuzun vatan sevgisi, görev aşkı, azim, kararlılık ve cesareti, devletine milletine sadakati, birlikte yaşama bilinci, değerlerine bağlılığı ve de hainlerin ihaneti ancak bu kadar anlatılabilirdi.

Tekrar yayın olarak seyrettiğim ‘İsimsizler’ dizisinin senaryosu mükemmel oyuncuları da gerçektenbaşarılıydı. Şehidin naaşı helikopterle memleketine gönderilirken annesinin aşağıda bekletilmesi gibi bazı ufak tefek hatalar vardı ama olsun o kadar kusur kadı kızında da bulunur. İnşaallah bu kaliteyi her bölümde sürdürürler.

İçerde ve dışarıda bin bir türlü bela ile uğraşırken millete moral verecek böylesi yapımlara ihtiyaç var.

Emeği geçenleri tebrik ederim.

Not:

Bugün (Pazar) saat 11.30’da Birlik Vakfı Doktorlar Kulübü başkanı değerli dostum Prof. Dr. Mehmet Seven’in tertip ettiği “Hekim Gözüyle Anayasa Değişikliği” konulu bir panel ve basın açıklaması yapılacak. MTTB salonunda yapılacak olan panelde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve bendeniz konuşacağız. Bekleriz.