14 Nisan 2021 Çarşamba / 2 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İstanbul’da AK Parti - MHP İttifakı

21 Kasım 2018 Çarşamba

Yöntemde yaşanan zorlanma sebebiyle rafa kaldırılan AK Parti - MHP yerel seçim işbirliği bugün yeniden kuruluyor.. Hayırlı olsun.. Öyle anlaşılıyor ki, iki parti, başta İstanbul Büyükşehir olmak üzere kilit bir kaç bölgede ortak aday gösterecek.. AK Parti’nin İstanbul adayı olağanüstü bir şey olmazsa Binali Yıldırım gibi görünüyor.. Başta Sayın Bahçeli olmak üzere MHP’nin Binali Bey’e her dönemde olumlu yaklaştığını söylemeye gerek yok.. Seçmen nazarında ise her yönüyle algısı pozitif.. Ayrıca İstanbul’un; gemisinden trenine, köprüsünden yoluna her santimetrekaresinde Binali Bey’in imzası var.. Yarış burada başlamadan bitmiş demektir.. Diğer kentlere gelince.. Mersin, Adana, Manisa, Balıkesir, Antalya ve daha da önemlisi Ankara ve İzmir’e hangi parti hangi isimle gidecek, bu haftasonuna kadar bunları göreceğiz.. Özellikle Ankara ve İzmir’de büyük sürpriz yaşanabilir, hazır olmak lazım.. 

 

CHP’nin ittifak arayışları ayağına dolaşmak üzere…  

Hani romantik komedilerde olur ya.. Evli olduğunu söylemediği sevgilisiyle beraberken eşine yakalanır adam.. Hem sevgilisi hem de eşi terk eder.. Bir gün önce hayatında iki kadın birden varken bir anda yapayalnız kalıverir.. İşte CHP için yaklaşmakta olan fırtına tam da böyle.. Ön bahçede İyi Parti ile flörtleşirken arka kapıdan eve gizlice HDP’yi alması bütün ittifak trafiğini yerle bir etmiş durumda.. Şimdi haklı olarak HDP diyor ki; ‘Sen bizden Ümit Özdağ’a mı oy vermemizi istiyorsun?..’ Aynı şekilde İYİ Parti de merak ediyor; ‘Yoksa biz Sırrı Süreyya Önder için mi kampanya yapacağız?..’ Ne zor, gizli kapaklı işler çevirirken yakalanmak.. 

  

Dolaşıma sokacağınız isimler bari akla yatkın isimler olsun  

Ortalıkta ‘şunun ismi kesinleşti’ yahut‘şurada şu isim aday yapılacak’ türü haberler dolaşıyor.. İnanmayın.. Kimin ne hesabı olduğunu bilemezsiniz.. Ancak bazen diğer tercihlere göre daha rasyonel, akla yatkın isimler atılıyor ortaya, biz de tartışıyoruz haliyle.. Fakat bazı isimler var ki dolaşıma sokulan, sahiden olacak gibi değil.. Misal 2009 seçimleri sırasında AK Parti ile yollarını ayıran Turgut Altınok.. İsmi hem İyi Parti’nin Ankara adayı olarak hem de AK Parti’nin Keçiören adayı olarak dolaşıyor.. Herhalde en fazla reaksiyonu nereden alırsa dümeni oraya kıracak.. 2014’te BBP’nin adayıydı. FETÖ (her bölgede olduğu gibi burada da) AK Parti’ye karşı Altınok’u desteklemişti. Seçimi farkla kaybetti. BBP adayıyken‘Uzun boylu adamla hesaplaşacağız’ dediği gazetelere yansıdı. Kızı daha yeni ‘İyi Parti’ye katıldı. Rozetini bizzat Meral Akşener taktı. Bilemedim yani Altınok ismi AK Parti çevrelerinde neden dolaşıma sokuldu. 

  

En sevdiğimiz şarkılarıyla yeniden ‘Bendeniz’ geliyor!

Bizim kuşak sıkı durun. Her sözünü ezbere bildiğiniz dinlemeye doyamadığınız ‘Bendeniz’ geri dönüyor. Üstelik de yeni denemelerle falan değil. En sevdiğimiz şarkıların bir kez daha aranje edilmiş halleri ve yeni okumalarla..Ve fakat bu kez hepsinde, Ceyhun Çelikten’in sihirli dokunuşu var. Risk yok yani.. Tıpkı 25 yıl önceki gibi, çalmaya başladığı anda bir şehirler arası otobüste hayal edeceksiniz kendinizi.. Bir sabaha karşı Bolu Dağı’nı tırmanırken biter ya walkman’inizin pili. Hani dinlenme tesisine bir an önce varıp yeni pil almak için can atarsınız kasetin arka yüzünü de dinleyebilmek için.. İşte o günlere döneceksiniz.. Haftaya stream platformlarında bütün şarkıları yeniden dinlemeye başlayacağız. Poll etiketiyle çıkacak olan Best Of Vol1’i merakla bekliyorum.