07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ersoy DEDE
ersoydede@stargazete.com
Yazarın Sayfası

‘İyi ki Varsın Eren’ Diyebilmek İçin

18 Temmuz 2018 Çarşamba

İki HDP’li Milletvekili, Eren Bülbül’ün katillerinin cenazesine katılmış.. Haklarında soruşturma başlatılınca da; “… Bizim kimlikleri sorgulamadan, bu kentte yaşayan halkımızın acılarını paylaşmak gibi bir görevimiz var…” demişler..  16 yaşındaki bir çocuğu katleden zihniyeti kutsamak ne zamandan beri ‘acıları paylaşmak’ olmuş?.. Ben HDP için bir şey söylemiyorum. HDP’nin zaten PKK’nın parlamentodaki kanadı olduğu apaçık ortada.. Ben asıl bunlar Gazi Meclis çatısı altında olmalıdır diye yeri göğü inleten, barajı geçtiklerinde de sevinç çığlıkları atan CHP’lileri eleştiriyorum.. Emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini yönetenler ve ona oy verenler.. Farkında mısınız?.. Emperyalizmin taşeronu bir terör örgütüne çalıştınız bütün 24 Haziran öncesi dönemde.. Gurur duyun ortaya çıkan bu tabloyla.. Biz hâlâ “..İyi ki varsın Eren..” diyeceğiz.. Siz diyebilecek misiniz şimdi?..

 

Bedelli Askerlik Kalıcı Hale Getirilmeli

Bedelli askerlik işinde artık geri dönülmez bir noktada olduğumuz anlaşılıyor..  Tanıyanlar bilir.. Hiçbir vakit gönülden bedelli askerlik taraftarı olmadım.. Fakat işin rasyonel tarafına baktığınızda ortaya git gide büyüyen devasa bir problem çıktığını göreceksiniz..  Bugün 5 milyon 448 bin 858 kişilik bir yığılma söz konusu.. 2019’da askere alınacakların sayısı 350 bin.. Ve her sene ortalama 700 bin civarında genç, askerlik çağına erişiyor.. Ve ülkede profesyonel askerlik var..  Kabul edelim ki, başka çare yok.. Sadece bu defa değil üstelik de.. Kalıcı hake getirilmesi şart..

 

Aref’i sokan Kobra yılanı zehirli değil miydi yoksa?

Senelerdir adını duymadığımız bir genç vardı. Aref isimli bir illüzyonist.. Acun’un yarışma programlarından ünlenmiş garip davranışları olan biri..  Seneler sonra karşımıza, ‘Kobra yılanı soktu’ haberiyle çıktı.. Dendi ki, iki saat içinde Mısır’a gidip o panzehiri alamazsa ölecek.. Ve de Mısır vize vermiyor.. Yani gencecik adam gözlerimizin önünde ölüp gidecek.. Derken Sağlık Bakanlığı ambulans uçakla genç şovmeni Mısır’a yolladı.. O havadayken, Aref’in epikriz raporu yansıdı basına..“… nörolojik muayenesinde olağandır. Duyu motor defisit bulunmamaktadır. Kraniyal muayene olağandır. Patolojik refleks yoktur.. Hastanın ön kolu atele alıp lezyon bölgesi işaretlenmiş olup…” Türkçesi.. Sinirsel sistemi etkileyen bir durum yoktur.. Duyu motorlarda zayıflık yoktur.. Isırık olan bölge tedavi altına alınmıştır.. Yani ‘arı sokması’ kadar risk altında Aref.. Anlayacağınız bu genç illüzyonist işi büyütmüş ve bir sahne dolusu adamı değil, aralarında devletin de olduğu bir ülke dolusu insanı kandırmış durumda bu defa..  Ayrıca, sahiden de, ısırdığında öldürme riski olan bir yılanla gösteri yapabileceğine inanan olmuş muydu?