27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İyi niyetinden maraz doğdu!

19 Ekim 2018 Cuma

Ali Koç sendeliyor... Kulübe ihanet ettikleri gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırılan 3 antrenör; kendileri için basın toplantısı düzenleyen başkanla (Medyanın bilgisi dışında ve gizlice) yüz yüze konuşma yapmış. Helalleşmişler... Hatta, çocukları okullarında, arkadaşları tarafından “Babalarınız F.Bahçe’ye ihanet etmiş” suçlamasına maruz kalmışlar.

Ali Koç da çok üzülmüş. Bunun üzerine, çocuklarla görüşüp durumu anlatacak, gönlünü alacak, onları psikolojik baskıdan kurtaracakmış...

Bunların olup olmadığını, doğrudan ve birinci elden bilmiyoruz. Fakat “Sözüne güvenilir insanların” açıklaması olduğu için; doğruluk payına önemli bir yüzde veriyoruz. Mesela birini Rıdvan Dilmen söylemiş... Palavra sıkacağını sanmam. Çünkü bu işin palavrası olmaz. Risk içerdiği için, Rıdvan bunu uluorta söyleme ihtiyacını da duymaz. Herkes gibi, hataları bulunan biri olsa da; saygısız ve patavatsız değildir.

***

Söylenenlerin yalan değil, “İstemsiz yanlış” olacağını düşünsek bile; ateş olmayan yerden duman çıkmaz atasözüne yaslanmak ihtiyacını duyuyoruz.

Ali Koç’un hellalleşmesinin elbette insani bir tarafı var. Fakat; ihanetle suçlanan kişilerle sonradan helalleşme olduğunda, onları basın toplantısıyla rezil etme çabasının anlamı kalmıyor. Başkan, şeffaf olmak adına bir dizi açıklamalar yaparken; bunların nereye varacağını tam kestiremiyor. Ayrıca her şeyin/her zaman/herkese açıklanması da gerekmez. Bunun zamanı, sırası, üstelik usulü var. Aklıma esti, yaptımla olmaz.

Bilgiyi ve gelişmeleri toplumla/medyayla/taraftarla paylaşmak; her koşulda doğru bir hareket olmayabilir. Kol kırılsın yen içinde kalsın demiyoruz ama; sonuçlarının nereye varacağını tahmin edemeyeceğin hareketlere de girişme... Herkes, her şeyi bilmek zorunda değil.

***

Ali Koç’un tribünlere gidip taraftarlarla dertleşme ya da özür dileme girişimi de, bana pek sağlıklı gelmemişti... O andaki sinir, öfke veya hazımsızlık nedeniyle; kendisine yönelik ayıp/uygunsuz/hatta suç nitelikli girişimler olabilirdi. Bence masum, iyi niyetli, dokunaklı ama riskli bir teşebbüsttü. Tekrarı olmamalı...

Ali Koç gibi ancak yüz yılda bir gelecek bir başkan modelininin ufak/basit/gereksiz girişimlerle yara almasını asla istemem. Ama başkan hatalar yapıyor. Kendisine duyulan sevgi, güven ve saygıya hasar vermeye doğru meylediyor. El frenini çek başkan!