27 Ekim 2020 Salı / 10 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA
eyesilada@yeditepe.edu.tr
Yazarın Sayfası

Kalp hastalarının umudu antioksidan takviyesi

11 Haziran 2017 Pazar

Kan damarlarının iç yüzünde (tıp literatüründe adı endotel) oksidatif hasara bağlı olarak meydana gelen olumsuz değişiklikler damar sertliğinden, damar tıkanıklığına kadar giden bir dizi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle antioksidanlar bu gibi hayati öneme sahip sorunların önlenmesi ve tedavisinde önemli katkı sağlamaktadır. Günlük diyetimizde yer alan meyve ve sebzeler en önemli antioksidan kaynakları olarak damar sağlığının korunmasında temel rol oynamaktadır. Ancak özellikle risk gruplarında dışarıdan antioksidan desteği ürünlerin alınması etkin bir korunma ve tedavi sağlanabilmesi bakımından yararlı görülmektedir. Bu bakımdan polifenollik bileşikler (resveratrol, kersetin,hidroksitrosol, kateşinler), karotenoitler (likopen, lutein, beta-karoten), vitaminler (A, C ve E vitaminleri), iridoitler (oleuropein) gibi bileşikleri taşıyan besin destekleri preparatlar (tablet, kapsül vd.) sıklıkla önerilmektedir.

Yeni yürütülen bir klinik çalışmada 48-72 yaşları arasında 93 koroner arter hastası (klas II) üç gruba ayrılarak bir ay boyunca her gruba aynı temel ilaç tedavisi uygulanmış [beta blokör (sabah 5 miligram bisoprolol), statin (yatarken 10 miligram atorvastatin), aspirin (yatarken 75 miligram) yanı sıra diyet, egzersiz]. Bu bir aylık ortak uygulamadan sonra bir gruba ilaç tedavisinin yanı sıra resveratrolkapsül (günde bir defa 100 miligram), diğer gruba ise ilaç tedavisinin yanı sıra kersetin (günde 3 gram)kapsül verilmiş. Üçüncü gruba ise herhangi bir değişiklik yapılmadan ilaç tedavisi aynen devam ettirilmiş. Her üç grup uygulama da iki ay daha sürdürülmüş.

Sonuçların izlenmesi için uygulamanın başlangıcı ve sonunda standart tedavi izleme sorgularının (EQ-5D) yanı sıra biyokimyasal ve hematolojik analizler yapılmış. Yapılan değerlendirmede tüm gruplarda kolesterol (total ve LDL) seviyelerinin düştüğü, iyi huylu kolesterolde(HDL) ise belirgin bir farklılık görülmediği bildiriliyor. İncelenen diğer parametrelerde de her üç grup arasında dikkat çekici bir farklılık görülmemiş. Ancak ilaç uygulaması ile birlikte resveratrol uygulamasının damar iç yüzündeki hasarın onarımında diğer iki gruba göre çok daha belirgin etkili olduğu, endotel işlevleri ve oksidatif hasara bağlı gelişen iltihap tepkimesini etkili bir şekilde onardığı gözlemlenmiş. Diğer taraftan, kersetin gibi etkin bir antioksidanın tedaviye katkı sağlayamaması, uygulamalarda antioksidan tipi seçiminin de etkin sonuç alınabilmesi bakımından önemli olduğunu gösteriyor.